Trwa ładowanie...
Austria
21-06-2010 12:38

Zbiory historyczne Austriackiej Biblioteki Narodowej - w internecie

Zbiory historyczne Austriackiej Biblioteki Narodowej - w internecieŹródło: Thinkstock
dbyulev
dbyulev

Dzieła wieszczów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego , a także Jana Kochanowskiego , Henryka Sienkiewicza , Kazimierza Przerwy-Tetmajera - znajdą się wśród 400 tys. książek historycznych z zasobu Austriackiej Biblioteki Narodowej, które zostaną udostępnione niebawem w internecie.

- Przechowywanie i udostępnianie wiedzy od zawsze było najważniejszym celem bibliotek. Zgodnie z tą fundamentalną zasadą Austriacka Biblioteka Narodowa planuje cyfryzację swojego zbioru nieobjętych prawami autorskimi pozycji historycznych i udostępnienie ich w internecie. W tym celu biblioteka zawarła z firmą Google partnerstwo publiczno-prywatne, które umożliwi w ciągu kilku kolejnych lat udostępnienie internautom 400 tys. najważniejszych dzieł z księgozbioru biblioteki. Jesteśmy dumni, że możemy w ten sposób przyczynić się do demokratyzacji wiedzy - mówi dyrektor generalna biblioteki dr Johanna Rachinger.

W ciągu kilku ostatnich lat powstało kilka inicjatyw, których celem jest praca nad cyfryzacją
księgozbiorów. Jednym z takich przedsięwzięć jest serwis Google Books, z którym współpracować będzie Austriacka Biblioteka Narodowa. Dyrektor Rachinger postrzega współpracę z Google również jako przykład pełnionej przez bibliotekę roli pomostu pomiędzy spuścizną przeszłości a potrzebami współczesnego społeczeństwa informacyjnego.
- Planujemy również udostępnić poddane digitalizacji pozycje za pośrednictwem projektu Europeana, wspólnej Europejskiej Biblioteki Cyfrowej - wyjaśnia Rachinger.

Google pokryje wszystkie koszty cyfryzacji, zaś Austriacka Biblioteka Narodowa sfinansuje działania związane z przygotowaniem i udostępnieniem książek dla projektu oraz koszty związane z procesem zapisywania i udostępniania zdigitalizowanych już pozycji. Dzięki wydajnemu procesowi prac przygotowanemu przez Google przeprowadzenie cyfryzacji całego obszernego księgozbioru historycznego Austriackiej Biblioteki Narodowej ma zająć jedynie kilka lat.

dbyulev

W zbiorach Austriackiej Biblioteki Narodowej znajduje się ok. 1,8 tys. dzieł literatury polskiej. Kolekcja koncentruje się na wydaniach z XIX wieku. Znalazło się w niej na przykład 95 dzieł Mickiewicza , m.in. Sonety Krymskie (z wkładką z zapisem nutowym, 1827) i Poezje (1828); około 100 wydań dzieł Słowackiego , m.in. pierwsze paryskie wydanie Poezji (1832-1833) i niemieckie tłumaczenie Mazepy (1846). Cenne są także zbiory dzieł z epoki pozytywizmu (np. 60 prac Henryka Sienkiewicza ) oraz autorów Młodej Polski z końca XIX wieku (np. Kazimierza Przerwy-Tetmajera ).

Znalazły się tam także dzieła polskiej literatury z okresów wcześniejszych, m.in. Psałterz
Dawidów (1606, 1629) i tłumaczenia psalmów z Wulgaty Jana Kochanowskiego , jedyne dwa znane wydania dialogu Wróżki (Kraków 1587) oraz około 250 tytułów z dziedziny językoznawstwa poświęcone polszczyźnie m.in. Eyn schene Lehre mit kortzen Sinnen begriffen, deutzsch und polnisch (Kraków 1553) i Grammatica seu institutio Polonicae linguae autorstwa Franciszka Meninskiego (Gdańsk 1649).

W przyszłości studenci, naukowcy i wszystkie osoby zainteresowane zbiorami Austriackiej Biblioteki Narodowej będą mogły przeglądać cyfrową wersję księgozbioru o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie.

- Cyfryzacja całych tekstów w znacznym stopniu przyczyni się do ochrony naszych cennych księgozbiorów. Wiele z woluminów łatwo jest naruszyć, a w przyszłości nie będzie konieczne za każdym razem przeglądanie ich oryginałów. Zamiast tego będzie możliwe korzystanie z wersji online, pobieranie ich, a nawet przeszukiwanie całego tekstu - wyjaśnia menedżer projektu Max Kaiser.

dbyulev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj