Zbigniew Siemaszko nie żyje. Idealnie podsumował Polaków i JP2
Zbigniew S. Siemaszko, wybitny historyk, pisarz i publicysta emigracyjny, zmarł we wtorek 2 lutego. Smutną wiadomość potwierdził ambasador RP w Londynie, gdzie Siemaszko mieszkał aż do śmierci.
Zbigniew Siemaszko nie żyje. Arkady Rzegocki, ambasador RP w Londynie, zamieścił na Twitterze wspólne zdjęcie i napisał: "Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Zbigniewa S. Siemaszko, wybitnego polskiego historyka, pisarza i publicysty emigracyjnego. Jestem mu wdzięczny za liczne artykuły i książki poświęcone polskiej historii i za niezłomne trwanie w prawdzie. Niech spoczywa w pokoju".
Wiadomość o śmierci Siemaszki pojawiła się też na profilu Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. "Pisał, że 'niewątpliwie najwybitniejszym Polakiem naszych czasów jest Jan Paweł II, ale odnosi się wrażenie, że to, co papież mówi, nie znajduje wśród Polaków wielkiego zrozumienia".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Zbigniew Siemaszko urodził się w 1923 r. w Lachowszczyźnie (obecnie wieś na Białorusi). Uczył się w Gimnazjum Jezuitów w Wilnie, a w 1940 r. został deportowany do Kazachstanu. W 1941 r. dołączył do Armii Andersa. Stacjonował m.in. w Iraku, Palestynie i na południu Afryki, by w 1943 r. dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Do końca wojny pełnił funkcję radiotelegrafisty w Batalionie Sztabu Łączności Naczelnego Wodza pod Londynem.
Po wojnie skończył polskie gimnazjum w Glasgow i studiował elektronikę w Londynie. Przez 34 lata pracował w przemyśle, jednocześnie był aktywnym publicystą prasy emigracyjnej. Od 1959 r. współpracował z Instytutem Literackim, udzielał się na łamach "Zeszytów Historycznych" i "Kultury". Był laureatem nagrody przyznawanej przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie.
Trwa ładowanie wpisu: twitter