Trwa ładowanie...
dmfu0gc

Zbigniew Girzyński

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Zbigniew Girzyński jest polskim historykiem, którego karierę posła Prawa i Sprawiedliwości przerwało ujawnienie afery madryckiej w 2014 roku. To również autor wielu publikacji z zakresu XX-w. historii.

Zbigniew Girzyński – życiorys

Zbigniew Girzyński jest absolwentem historii (rocznik 1997) na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie następnie obronił pracę doktorską (2001) i podjął zatrudnienie jako wykładowca. Dodatkowo był pracownikiem akademickim również w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku i przebywał na stypendium naukowym w 2002 roku. Zbigniew Girzyński należy do Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Włocławskiego Towarzystwa Naukowego. Był członkiem Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków i prezesem Klubu Sportowego Pomorzanin Toruń. Ma też na koncie pisanie felietonów dla miesięcznika ”PULS”, gdzie był także redaktorem naczelnym.

Zbigniew Girzyński jest żonaty od 20 lat, ma nastoletniego syna. Jest bardzo religijny, jako dziecko był ministrantem, później działał w duszpasterstwie akademickim w Toruniu. Współpracował również z Radiem Maryja.

Zbigniew Girzyński – działalność polityczna

Zbigniew Girzyński rozpoczął przygodę z polityką już na studiach. Był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na swojej Alma Mater, kolejno dołączył do Ruchu Odbudowy Polski, a w latach 2001-2014 należał do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiadał na stanowisku prezesa w regionalnym oddziale partii. Zbigniew Girzyński nie dostał się do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku, został za to posłem do Sejmu w 2005 roku i przewodniczył Parlamentarnemu Zespołowi Miłośników Historii. Kontynuował karierę posła, a od 2015 roku startował w wyborach już jako kandydat niezrzeszony.

Zbigniew Girzyński – afera madrycka

Zbigniew Girzyński był jednym z niesławnych bohaterów głośnej afery madryckiej, która wybuchła jesienią 2014 roku. 30 października posłowie PiS Adam Hofman, Adam Rogacki oraz Mariusz Antoni Kamiński zabrali w podróż służbową do Madrytu swoje małżonki. Nie byłoby w tym niczego nietypowego, gdyby jedna z gazet nie zbadała sprawy głębiej – posłowie pobrali spore zaliczki na wyjazd samochodem, a kupili dla siebie i swoich drugich połówek bilety samolotowe w tanich liniach lotniczych. Na pokładzie w drodze powrotnej panie spożywały alkohol i wynikły z tego głośne incydenty. Ze służbowych wyjazdów musiał się oficjalnie tłumaczyć również ówczesny poseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Girzyński, który nie miał sobie nic do zarzucenia, ale z członkostwa w partii zrezygnował sam. Sąd umorzył jednak tą sprawę: nikt nie doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, Kancelaria Sejmu nie czuła się stroną pokrzywdzoną, a byli posłowie zwrócili pobrane kwoty pieniężne.

Zbigniew Girzyński – książki

Jako historyk Zbigniew Girzyński publikuje liczne artykuły prasowe ze swojej specjalności, czyli przede wszystkim z dziedziny historii XX w., skupiając się głównie na polskiej polityce zagranicznej oraz losach emigracji politycznej po drugiej wojnie światowej. Na półkach księgarń w Polsce znaleźć można również jego książki historyczne, które ukazują się nakładem takich oficyn, jak chociażby Wydawnictwo Adam Marszałek, Grado Wydawnictwo Naukowe czy też Mado Wydawnictwo.

Zbigniew Girzyński
Data urodzenia

17.03.1973

Miejsce urodzenia

Sierpc

Bibliografia
dmfu0gc

Podziel się opinią

1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmfu0gc
dmfu0gc
dmfu0gc