Trwa ładowanie...
d2kozwo
10-04-2015 00:00

Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate

książka
Oceń jako pierwszy:
d2kozwo
Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate
Tytuł oryginalny

Burying the Typewriter: A Memoir

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Było późne lato 1976 roku. Mała Carmen poszła do szkoły. Mama zawiązała jej pod szyją czerwoną chustę obszytą kolorami rumuńskiej flagi: dziewczynka miała wkrótce wstąpić do pionierów Komunistycznej Partii Rumunii. Na apelu wszyscy salutowali przed flagą i śpiewali hymn narodowy. Miła pani nauczycielka pokazała dzieciom portret towarzysza Ceauşescu wiszący na ścianie.**To był piękny, pełen emocji dzień, dlatego Carmen nie rozumiała, dlaczego mama ciągle płakała.

Carmen Bugan nie wiedziała lub zapomniała o rewizjach, prześladowaniach, zastraszaniu. Nie może zapomnieć więzienia w Rahovie, w którym odbywał karę jej ojciec, ale pamięta też radość, której naprawdę doświadczyła, radość, którą nosi w sobie do teraz, chociaż symbolem jej dzieciństwa już na zawsze zostanie maszyna do pisania – zakopywana, odkopywana, zakopywana i znów odkopywana przez dwoje ludzi, którzy pragnęli dla swoich dzieci lepszej przyszłości.

Ten brak zrozumienia i niewiedza okazały się z perspektywy lat prawdziwym błogosławieństwem. Tylko dzięki temu dzieciństwo w Rumunii rządzonej przez dwoje szaleńców – Geniusza Karpat i jego żonę, światowej sławy uczoną, mogło być jednak szczęśliwe – przynajmniej do czasu. I tylko wtedy, gdy nie wiedziało się tego, czego Carmen dowiedziała się po latach z osiemnastu tomów dokumentów o rodzinie Buganów zgromadzonych przez Securitate.

Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate
Numer ISBN

978-83-8049-048-2

Wymiary

125x205

Gatunek

Pamiętniki, dzienniki, wspomnienia

Oprawa

3

Liczba stron

276

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kozwo
d2kozwo
d2kozwo