Za tydzień ruszą prace nad polsko-niemieckim podręcznikiem do historii
17 maja oficjalnie rozpoczną się prace nad wspólnym polsko-niemieckim podręcznikiem do historii - poinformowało w piątek Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.
Na 17 maja zaplanowano posiedzenie prezydium Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, a także konferencję prasową z udziałem przewodniczących komisji: prof. Roberta Traby i prof. Michaela G. Muellera oraz polskiego wiceministra edukacji Krzysztofa Stanowskiego i ministra ds. młodzieży, kształcenia i sportu landu Brandenburgia Holgera Rupprechta.
Dzień wcześniej nastąpi otwarcie wystawy oraz dyskusja i warsztaty pt. Wspólna historia - wspólny podręcznik.
Z inicjatywą opracowania polsko-niemieckiego podręcznika wystąpił szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter Steinmeier. Pomysł ten zaakceptował polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Podjąłem inicjatywę pana ministra o tym, aby powstał polsko-niemiecki podręcznik historii, bo zgadzamy się, że szczególnie w Niemczech potrzeba jest większej znajomości historii Polski - powiedział szef polskiej dyplomacji po rozmowach ze Steinmeierem na początku kwietnia w Bydgoszczy.
Podręcznik miałby być wzorowany na istniejącym już francusko-niemieckim. Prace nad zawierającym tę samą treść w obu językach podręcznikiem w trzech tomach rozpoczęto z inicjatywy niemiecko-francuskiego parlamentu młodzieży w 2003 roku.