Trwa ładowanie...
d35mk9s
15-04-2010 00:00

Z dziejów biblioteki kultury 1946-1966

książka
Oceń jako pierwszy:
d35mk9s
Z dziejów biblioteki kultury 1946-1966
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Pośród licznych instytucji, stowarzyszeń i środowisk powojennego uchodźstwa polskiego paryski Instytut Literacki wyróżniał się siłą oraz zasięgiem oddziaływania na życie kulturalne i polityczne rodaków zarówno na obczyźnie, jak i w kraju. Powstał z inicjatywy Jerzego Giedroycia wiosną 1946 r. w Rzymie przy 2. Korpusie Polskim pod nazwą Casa Editrice "Lettere". We Włoszech prowadził szeroką działalność, łącząc pracę na potrzeby wojska i różnych jego formacji z realizacją własnych planów edytorskich. Zadebiutował Legionami Henryka Sienkiewicza.

Najbliższymi współpracownikami Giedroycia byli Gustaw Herling-Grudziński, Zofia i Zygmunt Hertzowie; z Paryża pomagał im Józef Czapski. W czerwcu 1947 r. ukazał się pierwszy numer miesięcznika "Kultura". Gdy rozwiązywano Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, Giedroyc postanowił odłączyć oficynę od 2. Korpusu Polskiego i przenieść ją do Francji. Jesienią tego roku zamieszkał wraz Czapskim i małżeństwem Hertzów w podparyskim Maisons-Laffitte przy avenue de Corneille, gdzie mieściła się pierwsza paryska siedziba Instytutu.

Z dziejów biblioteki kultury 1946-1966
Numer ISBN

83-60464-21-9

Wymiary

175x250

Gatunek

Historia Polski,Historia literatury

Oprawa

6

Liczba stron

370

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35mk9s
d35mk9s
d35mk9s
d35mk9s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj