XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Od 7 marca do 12 kwietnia w Łodzi odbywać się będzie XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Od 7 marca do 12 kwietnia w Łodzi odbywać się będzie XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
W tym roku, na tym jednym z najważniejszych festiwali teatralnych łódzka publiczność będzie mogła obejrzeć jedenaście przedstawień, które powstały w ostatnim sezonie: Wycinka w reż. Krystiana Lupy, Dziady w reż. Radosława Rychcika, Szkołę żon w reż. Janusza Wiśniewskiego, Drogę śliską od traw w reż. Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak, Dowód na istnienie drugiego w reż. Macieja Wojtyszki, Die lächerliche Finsternis w reż. Dušana Davida Parízeka z Burgtheater w Wiedniu, Machię w reż. Juliusza Machulskiego, Chopina bez fortepianu w reż. Michała Zadary, Broniewskiego wreż. Adama Orzechowskiego, Wyczerpanych w reż. Claude’a Bardouila oraz Wytwórnię piosenek w reż. Macieja i Adama Wojtyszków. Ta ostatnia, podobnie, jak Szkoła żon w reżyserii Janusza Wiśniewskiego to produkcje przygotowywane przez Teatr Powszechny w Łodzi jako produkcje festiwalu.
(img|551852|center)
Festiwalowym prezentacjom, jak co roku towarzyszyć będą spotkania z twórcami oraz szereg wydarzeń towarzyszących. Jak mówi Dyrektor artystyczna Festiwalu Ewa Pilawska – tematem tegorocznej edycji będzie kondycja artysty i tej tematyce poświęcony będzie zarówno panel dyskusyjny o takim właśnie temacie, jak również seminarium poświęcone Tadeuszowi Kantorowi i relacji jego twórczości z twórczością innych artystów XX wieku i multimedialna wystawa przygotowana wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie prezentująca postać Konrada Swinarskiego.
Podczas Festiwalu w Galerii Opus Film w budynkach dawnej łódzkiej wytwórni filmowej, otwarta zostanie również wystawa Tu urodził się film... związana z tematyką spektaklu Wytwórnia piosenek, do którego scenografię przygotowuje laureat Oscara Allan Starski, a który opowiada m.in. o narodzinach powojennej polskiej kinematografii i powstawaniu filmu Zakazane piosenki.