XIV Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
20 spektakli w wykonaniu artystów z 12 krajów zostanie pokazanych na rozpoczętym w Gdańsku XIV Festiwalu Szekspirowskim.
- To najbogatszy festiwal w historii. Pokażemy zarówno przedstawienia tradycyjne, jak i takie, które swoją formą wychodzą głęboko w XXI wiek. W obu przypadkach nie zabraknie spektakli kontrowersyjnych, bo przecież prawdziwa sztuka nie powinna być monotonna i przewidywalna - powiedział na konferencji inaugurującej festiwal prof. Jerzy Limon , prezes Fundacji Theatrum Gedanense, organizującej festiwal.
Jak zapewnił konsultant artystyczny festiwalu prof. Andrzej Żurowski, teatry zaprezentują rozmaitość sposobów myślenia Szekspira oraz interpretowania współczesnego świata poprzez jego twórczość.
Na festiwalu wystąpią: Musical Komedy Theatre z Armenii, Irina Brook Compagnie z Paryża, Ryutopia Noh-Theatre z Japonii Okt/Vilnius City Theatre z Litwy, Bea Von Malthus Solotheater z Niemiec, moskiewski Roman Viktyuk Theatre, Toma Caragiu Theatre Ploiesti z Rumunii, Castle Theatre Gyula/Hungarian Theatre Beregszasz/Csokonai Theatre Debrecen z Węgier i Ukrainy, London Metropolitan University i także londyńska Parrabola oraz Two Gents Productions (Wielka Brytania i Zimbabwe).
Polskę reprezentować będą: Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa, Teatr im. Jana Kochanowskiego z Opola, Teatr Polski i Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego z Wrocławia oraz Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza.
Teatry przedstawią podczas festiwalu: „Wieczór Trzech Króli”, „Burzę”, „Czekając na sen”, „Hamleta”, „Sen Nocy Letniej”, „Henryka VIII”, „Romeo i Julię”, „Jak wam się podoba”, „Króla Leara”.
Spektakle odbywać się będą na dużej scenie Teatru Wybrzeże i w Malarni, w Teatrze Miejskim i Muzycznym w Gdyni, na Scenie Kameralnej w Sopocie. Trzy przedstawienia zostaną zaprezentowane w pozateatralnych przestrzeniach - w dawnej zajezdni tramwajowej oraz byłej fabryce karabinów w zaniedbanej dzielnicy Gdańska Dolne Miasto.
Kilka przedstawień pokazanych zostanie także w Wejherowie, Pruszczu Gdańskim i Kościerzynie.
Krajowe spektakle rywalizować będą o nagrodę Złotego Yoricka. Zwycięzcę wyłoni pięcioosobowe jury.
Trwającemu do 8 sierpnia festiwalowi towarzyszyć będą m.in. spotkania z reżyserami, wykłady oraz warsztaty edukacyjne i artystyczne dla młodzieży.