Powieść Dubravki Ugrešić: _Forsowanie powieści-rzeki_, po raz pierwszy wydana w Polsce w 1992 roku, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Stąd pomysł jej wznowienia.
Mimo upływu czasu i zmiany pejzażu politycznego książka nie zestarzała się. Wątki: polityczny, kryminalny i miłosny, śmiech podszyty rozpaczą, ciepła ironia i bezlitosna drwina - to wszystko składa się na poruszający i zarazem prześmiewczy obraz pewnego literackiego festiwalu w małym, środkowoeuropejskim mieście, na który przybywają - wraz z bagażem swoich losów, kultur, mentalności - goście ze wszystkich stron świata: od Ameryki po Rosję...
W Zagrzebiu na Rozmowach Literackich pisarze będą prezentować swoje kraje. Ale w rzeczywistości nikogo nie interesuje ich pisarstwo ani przemyślenia na temat literatury. Spotkanie to jest zderzeniem Wschodu z Zachodem, kompleksów i zazdrości z wolnością i dynamizmem.
U Ugrešić zagadnienie wielokulturowości i wzajemnych narodowych uprzedzeń bardzo często stawało się tematem jej publicystycznych i eseistycznych wystąpień. Polskim czytelnikom Ugrešić jest znana z takich książek, jak: Kultura kłamstwa, Amerykański fikcjonarz, Stefcia Ćwiek w szponach życia, Muzeum bezwarunkowej kapitulacji.