Trwa ładowanie...

Wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego

Share
Wystawa fotografii Ryszarda KapuścińskiegoŹródło: PAP/Mirosław Trembecki
d3p3xy8

Czynna od soboty w warszawskiej Zachęcie wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego "Z Imperium" jest zarazem "ostatnim dziełem zmarłej niedawno Izabeli Wojciechowskiej - przypomniała na piątkowym wernisażu współkuratorka wystawy, Anna Tomczak. 50 fotografii Ryszarda Kapuścińskiego , które znalazły się na wystawie pochodzi z lat 1989-1991, kiedy Kapuściński pracował nad książką o pierestrojce. Fotografie do wystawy wybrano z 200 zdjęć przywiezionych przez Kapuścińskiego z dwu podróży po krajach byłego ZSRR w latach 1989-1990 oraz w roku 1991.

"Rysiek przywiązywał wielką wagę do swoich zdjęć, nie ruszał się nigdzie bez aparatu fotograficznego. Jednocześnie jednak wielokrotnie podkreślał, że nie uważa tych fotografii za ilustrację swoich tekstów. Był zdania, że są to zupełnie odrębne dziedziny, różne formy ekspresji i każda z nich pozwala mu stworzyć inną opowieść.W tych obrazach fotograficznych widać, jak bardzo rozległe miał zainteresowania, jak bardzo świat był dla niego źródłem inspiracji, jak bardzo każda spotkana osoba była dla niego ważna" - powiedziała Alicja Kapuścińska, dodając, że wystawa w Zachęcie jest pierwszą prezentacją zdjęć Kapuścińskiego z wyprawy do Rosji w okresie pierestrojki.
Wystawa jest ostatnim dziełem Izabeli Wojciechowskiej, która przez wiele lat opiekowała się archiwum fotograficznym Kapuścińskiego . Kuratorka wystawy "Z Imperium" zmarła nagle 6 grudnia, kiedy prace nad przygotowaniem ekspozycji dobiegały już końca.

Izabela Wojciechowska, wieloletnia redaktor naczelna Centralnej Agencji Fotograficznej a później Redakcji Fotograficznej przepracowała w Polskiej Agencji Prasowej blisko dwadzieścia jeden lat. Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, z fotografią czuła się związana od dziecka, jako córka fotoreportera Henryka Rosiaka. Zorganizowała wiele wystaw - do najważniejszych należały "Zakazane zdjęcia", "Jest Warszawa - stolica pół wieku temu" oraz wystawy fotografii Ryszarda Kapuścińskiego "Twarze-maski" oraz "Ze świata". Ostatnio Izabela Wojciechowska zajmowała się działalnością wydawniczą, redakcyjną i impresaryjną. Przez sześć ostatnich lat prowadziła galerię Green Gallery, specjalizującą się w prezentacji fotografii.

d3p3xy8

Izabela Wojciechowska zaczęła współpracę z Ryszardem Kapuścińskim w 1996 roku, znali się jednak jeszcze z okresu, gdy oboje byli związani z PAP. Alicja Kapuścińska wspomina: "Od 1996 roku archiwum fotograficzne Ryśka było pod jej opieką. Zajmowała się wszystkim, inicjowała wystawy tych zdjęć, była bardzo kompetentna, miałyśmy do siebie wzajemnie wielkie zaufanie. Nie wiem jeszcze, co zrobię z archiwum fotograficznym po mężu, zapewne potrzebny będzie ktoś, kto ogarnie ten temat, może zespół osób. Za wcześnie jeszcze o tym mówić" - powiedziała PAP Alicja Kapuścińska.

Alicja Kapuścińska przypomniała też, że 14 stycznia 2011 minie termin zgłaszania kandydatur do I edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, która będzie przyznawana polskim dziennikarzom za informację newsową w trzech kategoriach: tekstowej, dźwiękowej i wideo.

Wystawę "Z Imperium" w warszawskiej Zachęcie można będzie oglądać do 20 lutego przyszłego roku.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d3p3xy8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p3xy8