Trwa ładowanie...
biografie
12-08-2017 15:52

Wyprawa do ”Galaktyki Gutenberga”

Kto z nas nie marzy o tym, by nadrobić czytelnicze zaległości? Przeczytać wreszcie te wszystkie książki, o których rozprawia w kawiarniach, ale zna je tylko ze słyszenia? Otóż humanistyka polska ma zaległości podobnego typu – klasyczne książki zagraniczne, stale obecne w polskim życiu intelektualnym, ale nigdy w całości po polsku nie wydane.

Wyprawa do ”Galaktyki Gutenberga”Źródło:
d3z4yes
d3z4yes

Nadrobieniu tych zaległości służy wydawana od bieżącego roku przez Narodowe Centrum Kultury seria ”Myśl o kulturze”. Właśnie ukazała się trzecia już pozycja w tej serii – ”Galaktyka Gutenberga”, słynne dzieło Marshalla McLuhana o wpływie pisma i druku na nasze myślenie, książka która pełnego polskiego wydania doczekała się teraz - aż 55 lat po pierwodruku.

O książkach znanych ze słyszenia wspominamy nieprzypadkowo. Pierwotny wydawca ”Galaktyki” (wydawnictwo Uniwersytetu w Toronto) też podobno znał treść tej książki ze słyszenia – McLuhan miał podyktować ją w dwa tygodnie, a powstałego tak maszynopisu już potem nie redagował, dodajmy, że obecne polskie wydanie ma prawie 500 stron.

To jednak też nie jest nieprzypadkowe. Dzieło McLuhana jest właśnie o tym. Mówi o typograficznym sposobie myślenia, wdrukowanym po cichu w nasze umysły przez wynalazek Gutenberga. A zarazem ten typograficzny sposób myślenia kontestuje. Stąd chaotyczny, choć zarazem erudycyjny i odkrywczy układ – nie linearny, ale ”galaktyczny”, ”konstelacyjny” dzieła.

Jest więc ”Galaktyka Gutenberga” lekturą obowiązkową humanisty, nie tylko luminarza, ale i studenta. Jest wyzwaniem dla czytelnika (tak jak ogromnym wyzwaniem była dla tłumacza i wydawcy z uwagi na swój niepospolity charakter), jako że książka o tak otwartym charakterze zaprasza czytelnika do współformułowania konkluzji i dostarcza dla nich pierwszorzędnego tworzywa.

”Galaktyka Gutenberga. Tworzenie człowieka druku”, seria: Myśl o kulturze, Marshall McLuhan, 
Tłumaczenie: Andrzej Wojtasik
Redakcja naukowa: dr hab. Grzegorz Godlewski, dr Kalina Kukiełko Rogozińska, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2017

Książka dostępna w sklepie internetowym i księgarniach stacjonarnych Narodowego Centrum Kultury.

Obejrzyj też:#dziejesiewkulturze

d3z4yes
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z4yes