Trwa ładowanie...
d23s9vj
d23s9vj

Wojciech Włodarczyk

Zdjęcie autora

Wojciech Włodarczyk jest polskim historykiem sztuki nowoczesnej, a także politykiem.

Wojciech Włodarczyk – biografia

Wojciech Józef Włodarczyk urodził się 5 lipca 1949 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Studia historyczne ukończył w 1972 roku. Z zakresu historii sztuki obronił doktorat, a następnie habilitację.

Jako historyk sztuki Wojciech Włodarczyk objął stanowisko wykładowcy na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie został dziekanem wchodzącego w jej struktury Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną. Od 2010 roku objął stanowisko prezesa Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Przed 1989 rokiem Wojciech Włodarczyk związany był z opozycją demokratyczną. Działał między innymi z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, przez co w stanie wojennym został internowany na kilkanaście dni. Po zmianach ustrojowych pełnił funkcję sekretarza Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, a w 1991 roku zasiadał w Komitecie Doradczym Prezydenta.

Także w 1991 roku Wojciech Włodarczyk został posłem na Sejm I kadencji, startując z list Porozumienia Obywatelskiego Centrum. Do 1992 roku pełnił funkcję szefa Urzędu Rady Ministrów w rządzie Jana Olszewskiego. W kolejnych latach Wojciech Włodarczyk był członkiem Ruchu dla Rzeczypospolitej, a w wyborach w 1997 roku startował z ramienia Ruchu Odbudowy Polski. Dwa lata później znalazł się w składzie Rady Służby Cywilnej. Ostatecznie wycofał się z polityki.

Wojciech Włodarczyk otrzymał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego wyróżnienie Krzyżem Kawalerskim w 2011 roku i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku.

Wojciech Włodarczyk – życie prywatne

Wojciech Włodarczyk jest żonaty. Poza pracą w charakterze wykładowcy akademickiego związany jest ze środowiskiem winiarskim. Jest jednym z twórców Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, a także prezesem Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Wojciech Włodarczyk uprawia winorośl we własnej winnicy Pańska Góra, zlokalizowanej w okolicy Wilkowa, w dolinie Wisły.

Wojciech Włodarczyk – książki

Wojciech Włodarczyk jest współautorem książki „Więzy pamięci zbiorowej Polski niepodległej” wydanej pod kierownictwem Zdzisława Najdera, z którym historyk współpracował w Polskim Porozumieniu Niepodległościowym. Ponadto na rynku wydawniczym ukazał się album Wojciecha Włodarczyka zawierający podsumowanie sztuki polskiej XX wieku. Książka nosi tytuł „Sztuka polska 1918-2000”.

Wojciech Włodarczyk
Data urodzenia

05.07.1949

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia

Podziel się opinią

1
Share
d23s9vj
d23s9vj
d23s9vj
d23s9vj