Trwa ładowanie...
d3bj507

Wojciech Malajkat

ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Źródło: ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski

Wojciech Malajkat to niezwykle charakterystyczny aktor polskiego średniego pokolenia. Nie jest celebrytą, brylującym na ściankach w świetle reflektorów. Prywatnie Wojciech Malajkat przyjaźni się z Grzegorzem Turnauem i Piotrem Polkiem, na których płytach udzielał się wokalnie, a także Zbigniewem Zamachowskim.

Wojciech Malajkat - życiorys

Wojciech Malajkat jest absolwentem Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jeszcze na studiach zadebiutował w ”Królu Learze” w Teatrze Ochota (1983). Kolejno Wojciech Malajkat współpracował z takimi reżyserami, jak Jerzy Grzegorzewski, Adam Hanuszkiewicz, Krzysztof Kolberger, Mariusz Treliński czy Ewa Mirowska. Pojawiał się na scenach Teatru Studio, Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Scena Prezentacje. Wojciech Malajkat sam jest również reżyserem teatralnym od 2001 roku, kiedy podjął się adaptacji sztuki Woody'ego Allena. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym stołecznego Teatru Syrena, posiada tytuły profesora zwyczajnego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (jest także jej rektorem na kadencję 2016-2020) i profesora sztuki teatralnej.

Wojciech Malajkat sporadycznie pojawia się w telewizji w roli prezentera, jest także reżyserem filmowym, pracował jako narrator przy ogólnopolskich koncertach oraz projektach. Ma 185 cm wzrostu. Żoną Wojciecha Malajkata jest Katarzyna Engwert-Malajkat. Wspólnie prowadzą ”Malajkino” w Mrągowie.

Wojciech Malajkat – filmy

Wojciech Malajkat wystąpił w pierwszym serialu telewizyjnym w 1985 roku. Była to postać grana w ”Żuraw i czapla”. Kolejne znaczące role Wojciecha Malajkata to takie filmy, jak ”Czarne stopy”, ”Zad wielkiego wieloryba”, ”Deja vu” (obok Jerzego Stuhra), ”Stan strachu”, ”Zabić na końcu”, ”VIP” (w reżyserii Juliusza Machulskiego), ”Piękna nieznajoma” (u boku Beaty Tyszkiewicz), ”Pajęczarki” (z piosenkami Edyty Górniak), ”Wielki tydzieńAndrzeja Wajdy, ”Ogniem i mieczemJerzego Hoffmana, ”Nienasycenie”, seria ”Listy do M.”. Mieliśmy również okazję doświadczyć, jak Wojciech Malajkat sprawdza się w roli aktora dubbingowego. Na jego koncie są filmy ”101 dalmatyńczyków”, ”W 80 dni dookoła świata”, ”Jan Paweł II”, ”Happy wkręt”, ”Wino truskawkowe”, ”Zupełnie inna historia”, serie ”Epoka lodowcowa” czy ”Shrek”. Najważniejsze serialowe role Wojciecha Malajkata to ”Panny i wdowy”, ”Czterdziestolatek. 20 lat później”, ”WOW”, ”13 posterunek”, ”Ogniem i mieczem”, ”Defekt” z Magdaleną Cielecką i Piotrem Fronczewskim czy ”Prawo Agaty” z Agnieszką Dygant.

Wojciech Malajkat – nagrody i książka

Sceniczne kreacje teatralne Wojciecha Malajkata zostały dostrzeżone i były niejednokrotnie nagradzane. W 1988 roku aktor został m.in. laureatem nagród im. Leona Schillera oraz Stanisława Wyspiańskiego I stopnia. Wojciecha Malajkata odznaczono za zasługi w pracy artystycznej Złotym Krzyżem Zasługi w 2005 roku. Wojciech Malajkat był dwukrotnie nominowany do Złotych Kaczek w 2009 roku w kategoriach Najlepszy aktor polskich filmów historyczno-kostiumowych oraz Najlepszy aktor polskich filmów historyczno-kostiumowych. W 2015 roku otrzymał Srebrny Medal ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wtedy także nakładem Edipresse Wydawnictwo na rynku pojawiła się książka Wojciecha Malajkata ”Rozmowy o życiu i teatrze. O gust walczę”, stworzona z Katarzyną Suchcicką.

Wojciech Malajkat
Data urodzenia

16.01.1963

Miejsce urodzenia

Mrągowo

Bibliografia
d3bj507

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507
d3bj507
d3bj507
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj