Trwa ładowanie...
d1zu8zh

Władysław Zawistowski

Urodził się w roku 1954 w Gdańsku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Poeta, dramaturg, krytyk literacki i teatralny, tłumacz, wydawca, wykładowca creative writing na Uniwersytecie Gdańskim. Wieloletni kierownik literacki Teatru „Wybrzeże” (1977-1991). Od 1993 do 1996 prezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jest autorem 6 tomów wierszy:
Czyli ja (Warszawa 1976); Płonące biblioteki (Gdańsk 1978); Ptak w sieci dalekopisu (Gdańsk 1980); Geografia (Kraków 1983); Powitanie jesieni (Kraków 1987); Ciemna niedziela. Wiersze i poematy wybrane (Kraków 1993);

8 sztuk teatralnych:
Wieloryb (1979); Podróż do krańca mapy (1980–1996); Wysocki (1983); Stąd do Ameryki (1988); Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością (1993); Było sobie kiedyś miasto (1994) wg prozy Güntera Grassa; Żyj, Danielu (1996); Historie zakulisowe (według Antoniego Czechowa) (1999);

3 powieści:
Bardzo długi czerwiec, Serce w klatce, Gwiazdy spadają w sierpniu (wszystkie wydane pod pseudonimem Witold Biengo), a także leksykonu Kto jest kim w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza oraz innych książek, tekstów krytycznych i publicystycznych, drukowanych m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Życiu Warszawy”, „Polityce”, „Dialogu”, „Teatrze”, „Życiu literackim”, „Literaturze”, „Odrze”, „Punkcie”, „Autografie”, „Tytule”, „Toposie” i wielu innych czasopismach.

Wspólnie z Jerzym Limonem przekłada dramaty Szekspira (Trojlus i Kressyda, Antoniusz i Kleopatra) i innych pisarzy elżbietańskich (Middleton, Massinger, Chettle); razem również założyli Fundację Theatrum Gedanense, którą kierują, organizując – między innymi – Gdański Festiwal Szekspirowski.

Sztuki teatralne i przekłady Zawistowskiego były grane na scenach Teatru „Wybrzeże” w Gdańsku, Teatru Kameralnego w Sopocie, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Teatru im. Słowackiego w Krakowie, Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Nowego w Łodzi, a także w teatrze TVP – w reżyserii m.in. Izabelli Cywińskiej, Krzysztofa Babickiego, Mikołaja Grabowskiego, Tadeusza Nyczka, Ryszarda Majora, Marka Okopińskiego.

Wspólnie z Anną Czekanowicz był również Zawistowski autorem serialu rzeki Radia Gdańsk Ulica Kwietna (1996–1998), a także – już samodzielnie – innych słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych.

Władysław Zawistowski
Bibliografia
d1zu8zh

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zu8zh
d1zu8zh
d1zu8zh
d1zu8zh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj