Trwa ładowanie...
d2cs21q

Witold Pyrkosz

Instagram.com
Źródło: Instagram.com

Witold Pyrkosz to znany polski aktor telewizyjny i teatralny, jego biografia została wydana po raz pierwszy w 2009 roku.

Witold Pyrkosz – życiorys

Witold Pyrkosz urodził się w Krasnymstawie w 1926 roku, ale krótko po jego przyjściu na świat rodzina przeniosła się do Lwowa. Pyrkosz kształcił się w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej, występował w teatrach w całej Polsce (Warszawa, Wrocław, Kielce, Kraków).

W 1956 roku zagrał w swoim pierwszym filmie – był to Cień w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Pojawił się w filmie Vabank i Janosiku, powszechnie rozpoznawalny jest również jako Lucjan Mostowiak z serialu M jak miłość. Poza teatrem i występami filmowymi oraz serialowymi Witold Pyrkosz angażował się również w pracę przy dubbingu (m.in. w animacjach Kopciuszek, Herkules czy Auta).

Witold Pyrkosz – życie prywatne

Witold Pyrkosz miał ze swoją pierwszą żoną Ewą syna Pawła, w 1964 roku ożenił się powtórnie. Z drugą żoną Krystyną spędził resztę życia, miał z nią dwoje dzieci – Katarzynę i Witolda. Zmarł w Warszawie w kwietniu 2017 roku; miał 90 lat.

Witold Pyrkosz – osiągnięcia

Bogaty dorobek filmowy i teatralny Witolda Pyrkosza zapewnił mu nie tylko popularność, ale też liczne nagrody. Kilkukrotnie otrzymywał Złotą oraz Srebrną Iglicę przyznawaną najlepszym dolnośląskim artystom przez dziennik "Słowo Polskie". Działalność aktora na deskach teatru, a także w filmie i telewizje została nagrodzona w 1985 roku przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Witold Pyrkosz zdobył w 2005 roku Telekamerę oraz Super Wiktora za całokształt twórczości, a w 2007 roku Nagrodę Specjalną "Złote Spinki".

Witolda Pyrkosza odznaczono również Złotym Krzyżem Zasług (1974), a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Biografia Witolda Pyrkosza

Witold Pyrkosz opowiada o swoim życiu w rozmowach z Anną Grużewską oraz Izą Komendołowicz, które zostały opublikowane pod tytułem "Podwójnie urodzony. Wspomnienia". Książka przedstawia zawodowe i prywatne życie Witolda Pyrkosza, o którym aktor opowiada w żartobliwym tonie i z dystansem, ale czasem również z powagą.

W biograficznej opowieści Witold Pyrkosz sypie anegdotami, opowiada o swojej młodości, pracy na planach filmów i seriali, a także o współpracy z różnymi znanymi postaciami. Czytając rozmowę z Witoldem Pyrkoszem można sporo dowiedzieć się o historii polskiego teatru oraz kina, w której tworzeniu aktor miał bez wątpienia znaczący udział.

Witold Pyrkosz
Data urodzenia

24.12.1926

Miejsce urodzenia

Krasnystaw

Data śmierci

22.04.2017

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d2cs21q

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cs21q
d2cs21q
d2cs21q