Trwa ładowanie...
d4ju9fh

Witold Adamek

East News
Źródło: East News

Witold Adamek był polskim reżyserem i operatorem kamery. Współpracował z najbardziej znanymi polskimi reżyserami.

Witold Adamek – kariera

Witold Adamek urodził się w 1945 roku w Łodzi. Był synem kierownika produkcji, Stefana Adamka, z którym współpracował przy Punkcie wyjścia (1971) oraz Olimpiadzie 40 (1980).

Witold Adamek studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł magistra z zakresu sztuki operatorskiej.

Witold Adamek jako operator kamery współpracował m.in. z Januszem Zaorskim, Radosławem Piwowarskim, Wiesławem Saniewskim. Najbardziej jest znany z pracy z Krzysztofem Kieślowskim przy kręceniu Dekalogu VI, a następnie jego rozbudowanej wersji Krótki film o miłości (1988).

Witold Adamek jako reżyser zadebiutował w 1976 roku, tworząc film krótkometrażowy "Albo ja albo ona". Za kamerą ponownie stanął w 1998 roku – nakręcił dramat Poniedziałek, następnie Wtorek (2001), S@motność w sieci (2006).

Witold Adamek należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej.

Witold Adamek zmarł 18 lutego 2017 roku. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Witold Adamek – książki

Zdjęcia Witolda Adamka do filmu "S@motność w sieci" stały się podstawą do stworzenia albumu, który jest zapisem emocji, a także nieuchwytnych nastrojów. Fotografie zostały wybrane przez dwoje grafików, Dorotę Jędrkiewicz i Roberta Trojanowskiego.

Witold Adamek – ciekawostki

Witold Adamek
Data urodzenia

07.11.1945

Miejsce urodzenia

Łódź

Data śmierci

18.02.2017

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d4ju9fh

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ju9fh
d4ju9fh
d4ju9fh