Trwa ładowanie...
d1konnr
d1konnr

Winston Graham

Winston Graham, twórca sagi "Poldark" flickr.com

Winston Graham przeszedł do historii XX-wiecznej literatury jako jeden z najlepszych pisarzy tego okresu z bardzo dużym dorobkiem artystycznym. Tworzył powieści, krótkie opowiadania, sztuki oraz scenariusze filmowe.

Winston Graham - życiorys

Winston Mawdsley Graham przyszedł na świat 30 czerwca 1908 roku w Manchesterze. Jego ojciec poważnie zachorował i rodzina przeniosła się do Kornwalii. Winston Graham zaczął pisać już jako dziecko i zajmował się tym zawodowo przez całe życie aż do śmierci w wieku 95 lat. W czasie drugiej wojny światowej służył w straży przybrzeżnej. Był również zapalonym tenisistą, codziennie zapisywał w pamiętnikach, ile setów rozegrał i jaka była wówczas pogoda. Winston Graham mieszkał w Wielkiej Brytanii oraz we Francji.

Swoją bratnią duszę i przyszłą żonę Winston Graham poznał, gdy miała 13 lat. Wziął ślub z Jean Williamson 13 lat później, już po wybuchu wojny. Doczekali się dwójki dzieci, Andrew i Rosamund, wnuków i prawnuków. Przez 25 lat para podróżowała wspólnie do 32 krajów. Jean zmarła w 1992 roku.

Winston Graham – książki i nagrody

Książki Winstona Grahama przetłumaczono na ponad 20 języków. Jego pierwszą powieść wydano w 1934 roku, ostatnią w 2002 roku. Do czasu opublikowania ”Ross Poldark” Winston Graham wypuszczał średnio jedną książkę rocznie. To właśnie seria o rodzie Poldarków rozsławiła autora na dużą skalę. Tuż przed swoją śmiercią Winston Graham ukończył autobiografię ”Memoirs of a Private Man”, opublikowaną już pośmiertnie.

Łącznie sfilmowano 6 powieści Winstona Grahama, ”Marnie” zekranizował w 1964 roku sam Alfred Hitchcock. BBC dwukrotnie sfilmowało sagę Poldark – serial powstał w latach 70. i w 2015 roku.

Winston Graham został w 1963 roku odznaczony prestiżowym Orderem Imperium Brytyjskiego. W 1955 roku za powieść ”The Little Walls” otrzymał Złoty Sztylet. Pisarz był przewodniczącym Stowarzyszenia Autorów oraz członkiem Narodowego Stowarzyszenia Literatury.

d1konnr

Podziel się opinią

2
Share
d1konnr
d1konnr
d1konnr
d1konnr