Trwa ładowanie...
18-09-2014 18:32

Winni – 100 lat rodziny z historią Polski w tle

10 września w Wydawnictwie Zwierciadlo ukazał się pierwszy tom sagi „Stulecie Winnych” jej autorstwa.

Winni – 100 lat rodziny z historią Polski w tleŹródło:
d1aev6l
d1aev6l

10 września w Wydawnictwie Zwierciadlo ukazał się pierwszy tom sagi „Stulecie Winnych” jej autorstwa.

To fascynująca saga rodziny Winnych z Brwinowa. Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych. Powieść osadzona jest w realiach epoki i mimo, że postacie bohaterów są fikcyjne, wokół nich pojawiają się postacie prawdziwe – w tym: rodzina Lilpopów, Wierusz-Kowalscy, Iwaszkiewiczowie oraz instytucje: Państwowy Instytut Nauczycielski Marii Grzegorzewskiej. Miejscem akcji jest również autentyczne miasto – podwarszawski Brwinów.

Tom 1. sagi nosi tytuł Ci, którzy przeżyli

Akcja powieści rozpoczyna się w czerwcu 1914 roku. Podczas porodu córek - bliźniaczek umiera ich matka. Umiera ze słowami „Nie byli pierwsi na świecie, ale przeżyli i zostali w nim na zawsze” na ustach. W tym momencie jej bliscy nie wiedzą, co ma na myśli. Mówi te słowa z mocą, jasnym i czystym głosem. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek boi się przyszłości – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – wybucha wojna...

Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej doceniają oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne. Z rosnącym niepokojem obserwują kolejną, zbliżającą się wojnę.

Akcja powieści jest wartka, wydarzenia, których doświadcza rodzina Winnych – równie dramatyczne, jak wydarzenia, którymi żył wówczas kraj. Świat przeciętnych rodzin i świat arystokratów zostały opisane słowami autorki z wyczuciem języka, którym posługują się jej bohaterowie i realiów epoki.

d1aev6l

W tle – jak i w życiu codziennym – wielkie miłości i tłumione z konieczności namiętności oraz historia pierwszej wojny światowej i burzliwe losy międzywojennej Polski. A Winni – zgodnie z proroczymi słowami umierającej matki pierwszych w tej rodzinie bliźniaczek – przeżyją. Czasem będzie im łatwiej, czasem trudniej. Ale trwają…

W każdej dobrej książce powinna być tajemnica, coś wciągającego i nieco zawoalowanego. Tak też jest w tym przypadku. Cytując książkę: „Bliźniaczki, niebliźniaczki”. Jedna będzie wyjątkowa… Nie odbierając jednak przyjemności z lektury – ani słowa więcej.

Wiosną Wydawnictwa Zwierciadło ukazała się powieść Ałbeny Grabowskiej Lot nisko nad ziemią, o kobiecie, która po życiowych zawirowaniach musi odzyskać siebie. Autorka wcześniej opublikowała m.in. cykl powieści dla dzieci o Mai i Julku, opowieść o „swojej” Bułgarii - Tam, gdzie urodził się Orfeusz, a także powieść Coraz mniej olśnień.

d1aev6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aev6l