Trwa ładowanie...
d2qr2k3

William Wharton

PAP
Źródło: PAP

Urodził się i wychował w rodzinie robotniczej pochodzenia irlandzkiego. Uzyskał doktorat z psychologii na uniwersytecie w Los Angeles.

Swoją karierę zawodową rozpoczął jako nauczyciel plastyki. W połowie lat 60. zrezygnował z pracy nauczycielskiej i wraz z rodziną przeniósł się do Francji. Tu z kolei był malarzem aż do lat osiemdziesiątych, kiedy wpływy z pisania książek pozwoliły mu porzucić malarstwo.

W 1979 roku opublikował pierwszą powieść - Ptasiek, która po ekranizacji Alana Parkera przyniosła mu ogromną popularność. Ugruntowały ją kolejne książki: Tato i Stado, W księżycową jasną noc, Spóźnieni kochankowie, Franky Furbo.

Jednak Wharton uważa się przede wszystkim za malarza; miał szereg wystaw w USA i w Europie (m.in. w Polsce w 1995 r.). Powieści zaczął pisać w latach 50., traktując to początkowo jako rodzaj autoterapii po przeżyciach wojennych.

Pisane stosunkowo prostym językiem powieści Whartona, opowiadające m.in. o niełatwych związkach uczuciowych między rodzicami i dziećmi, odwołują się do osobistych doświadczeń, przeżyć i emocji autora.

d2qr2k3

Podziel się opinią

2
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qr2k3
d2qr2k3
d2qr2k3