Trwa ładowanie...
dhlm5mz

William Golding

AFP
Źródło: AFP

Pisarz angielski.

Swoje pierwsze utwory William Golding zaczął pisać w wieku siedmiu lat. Ukończył Oxford. Podczas II wojny światowej służył w brytyjskiej marynarce wojennej. Po wojnie utrzymywał się z nauczania i pisania. Tematyką jego twórczości był problem zła, jego istota, utrata niewinności i ludzkie okrucieństwo.

W 1954 roku ukazuje się jego debiutancka powieść Władca much. Szybko książka ta została bestsellerem najpierw w Anglii, później w Ameryce. Osiągnęła nakład ponad 4,5 miliona egzemplarzy.

Peter Brook na podstawie książki nakręcił w 1963 r. głośny film pod tym samym tytułem.

Kolejne powieści ugruntowują sławę Goldinga: Spadkobiercy (1955), Chytrus (1956), Wieża (1964).

Wysoką ocenę krytyki i czytelników zdobyły też późniejsze utwory Goldinga, mające charakter moralistycznych alegorii: opowiadania zebrane w tomie Bóg Skorpion (1977), powieści: Widzialna ciemność (1979), Rytuały morza (1980), Papierowi ludzie (1984), Twarzą w twarz (1987), Piekło pod pokładem. W 1980 roku zdobył nagrodę Bookera. W 1983 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Za zasługi dla literatury otrzymał tytuł szlachecki.

Zmarł na atak serca.

William Golding
Data urodzenia

18.09.1911

Miejsce urodzenia

Newquay, Kornwalia, Wielka Brytania

Data śmierci

18.06.1993

Bibliografia
dhlm5mz

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj