Trwa ładowanie...
d28rbk5

Wiktor Bater

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Grzegorz Michałowski

Wiktora Batera poznaliśmy wszyscy, gdy jako pierwszy poinformował kraj o rozbiciu się samolotu w Smoleńsku. Na cmentarzu w Katyniu czekał z operatorem na powitanie polskiej delegacji i otrzymał telefon o awarii maszyny od swojego przyjaciela, dyplomaty z MSZ. Sytuację sprawdzał ze stojącą obok dziennikarką Reutersa.

Wiktor Bater – życiorys

Wiktor Bater uchodzi za jednego z najlepszych korespondentów wojennych (radiowych i telewizyjnych) w Polsce. Przygodę z frontem zaczął w 1992 roku. A od 1994 roku dziennikarz pracował w Moskwie i Rosji kolejno dla Polskiego Radia, TVN, TVP, Polsatu, tygodnika ”Wprost”, Radia ZET. W wieloletniej karierze Wiktor Bater zaliczył ponadto również mniej ekscytujące zajęcia: był chociażby redaktorem naczelnym w kanale Pomorska.tv, szefem newsroomu w Superstacji, prowadzącym programy ”Rozmowa dnia” czy ”Dookoła Świata”. W pracy przejechał najtrudniejsze rejony – od Bałkanów, po Kaukaz, Czeczenię, Afganistan, Izrael, Irak i Bliski Wschód, widział rzezie na ludności cywilnej oraz najgłośniejsze konflikty zbrojne. Niejednokrotnie w internecie pojawiały się hasła ”Gdzie jest Wiktor Bater?”, ”Wiktor Bater zaginął” i ”Wiktor Bater nie żyje”, ale dziennikarz ma się dobrze i wciąż pracuje. Żoną Wiktora Batera jest Shazi z Abchazji. Szczęśliwa para ma syna, Leona.

Wiktor Bater – przełomowe momenty w karierze

Gdy pracował dla redakcji Polsat News w Warszawie, Wiktor Bater relacjonował na żywo do studia sytuację na krótko po katastrofie smoleńskiej 10. kwietnia 2010 roku. Podał zatrważające informacje jako pierwszy. Na miejsce wypadku pokierował go poczęstowany papierosem funkcjonariusz FSB. Ten dzień korespondent wojenny wspomina jako jeden z najtrudniejszych w swoim życiu zawodowym. A widział już niejedno, bo znajdował się na miejscu tragicznego ataku na szkołę w Biesłanie podczas pierwszego dnia szkoły 1. września 2004 roku, gdzie Wiktor Bater został lekko ranny. W trakcie kilkugodzinnych walk między stronami rosyjską a czeczeńską zginęły wówczas 334 osoby, w tym 156 dzieci, a w ciągu dwudniowego koszmaru prawie 800 osób zostało rannych. Rosyjskie siły specjalne zabiły niemal wszystkich z 33 terrorystów zamachowców. Wiktor Bater doświadczył najgorszych scen ze zniszczonej szkoły oraz z kostnicy i obserwował piekło załamanych rodziców, opłakujących zakrwawione ciała swoich dzieci.

Wiktor Bater – książki i nagrody

Wiktor Bater wydaje liczne publikacje o Rosji, także w prasie. Odważnie obnaża zazwyczaj publicznie pomijane w bezpośrednich relacjach fakty dotyczące frontu wojennego, nie koloryzuje, potrafi odpowiednio budować napięcie, podwyższając atrakcyjność książki dla czytelnika. Obiektywnie opisywał m.in. codzienną egzystencję w Sarajewie podczas oblężenia, okupację Bagdadu, atak na moskiewski teatr na Dubrowce oraz głośny szturm na Grozny.

Praca Wiktora Batera jest powszechnie doceniana, co widać chociażby po przyznanej korespondentowi wojennemu nagrodzie Grand Press (za newsy w 2010 roku) czy też po nominacji do Dziennikarza Roku miesięcznika PRESS.

d28rbk5

Podziel się opinią

5
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28rbk5
d28rbk5
d28rbk5