Trwa ładowanie...
d3487sl
10-06-2010 00:00

Wielki bazar kolejowy

książka
Oceń jako pierwszy:
d3487sl
Wielki bazar kolejowy
Tytuł oryginalny

The Great Railway Bazaar: By Train Through Asia

Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Książka jest zapisem czteromiesięcznej podróży autora z Londynu do Tokio i z powrotem, którą odbył w całości pociągiem, a właściwie wieloma pociągami, w tym słynnym Orient Expresem i koleją transsyberyjską.

I to właśnie pociąg jest w pewnym sensie głównym bohaterem tej książki, pociąg rozumiany nie tylko jako środek lokomocji, ale także jako wynalazek szczególnie sprzyjający komunikacji. Długie godziny spędzone razem w przedziale sypialnym czy też spotkanie przy herbacie w wagonie restauracyjnym to niepowtarzalna okazja do kontaktu z drugim człowiekiem, czasem bardzo intensywnego, bo niemal z definicji skazanego na przygodność i nietrwałość.

W tej opowieści ważniejszy od wyliczania rozmaitych „atrakcji turystycznych” jest opis samego fenomenu podróżowania, który pozwala nam zobaczyć na własne oczy to, co odmienne i obce, doświadczyć zdziwienia i zachwytu nowością, a zarazem tęsknoty. Wszystko to sprawia, że książka Theroux wnosi w tradycyjną literaturę podróżniczą prawdziwy powiew świeżości.

Opis podróży nie zamienia się tutaj w katalog informacji o odwiedzanych krajach, ich historii, krajobrazach i kulturze. Autor nie jest turystą, świadomie omija miejsca polecane w przewodnikach, wybiera raczej lokalne atrakcje i jest prawdziwym podróżnikiem – kimś, kto dostrzega sens raczej w byciu w drodze niż w docieraniu do celu."

Wielki bazar kolejowy
Numer ISBN

978-83-7536-113-1

Wymiary

125x205

Gatunek

Literatura podróżnicza

Oprawa

1

Liczba stron

412

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3487sl
d3487sl
d3487sl