Wielkanoc
Ukraińcy, będący w większości wyznawcami prawosławia i Kościoła Greckokatolickiego, świętują Wielkanoc dopiero tydzień po wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego. Gdy Polacy zasiądą do świątecznych stołów, Ukraińcy pójdą do cerkwi, by poświęcić tam ustrojone wstążkami gałązki wierzby.
Święta wielkanocne na Ukrainie obchodzone są oficjalnie dopiero od kilkunastu lat. W czasach Związku Radzieckiego, który walczył z wszelkimi przejawami życia religijnego, Wielkanoc i inne święta kościelne były zakazane. Doprowadziło to do zaniknięcia wielu tradycyjnych zwyczajów, które dziś się odradzają.
Ludzie pragnący celebrować Wielkanoc zgodnie z tradycją mogą zapisać się na organizowane przed świętami kursy malowania pisanek. W Kijowie taki kurs odbywa się w świetlicy parafii greckokatolickiej. Doświadczony instruktor wyjaśnia tam tajniki malowania jajek woskiem, oferując jednocześnie specjalny pisak i farby.
Można też nauczyć się tradycyjnych pieśni wielkanocnych, zwanych hajiwkami. Dawniej na Ukrainie witano nimi wiosnę i cieszono się ze zmartwychwstania Jezusa. Wesołym śpiewom towarzyszyły też zabawy; każda wieś mogła pochwalić się wówczas własnymi hajiwkami.
Pomimo zauważalnego powrotu do tradycji, ukraińscy duchowni twierdzą, że i Wielkanocy i innym świętom religijnym nadal poświęca się za mało uwagi.