Trwa ładowanie...

Węgierski reżyser interpretuje Różewicza

Węgierski reżyser interpretuje RóżewiczaŹródło: Inne
d381qtb
d381qtb

Węgierski reżyser Peter Gothar, przygotował Pułapkę Tadeusza Różewicza w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Gothar jest głównym reżyserem w najbardziej znanych teatrach węgierskich, w Kaposvar i w Teatrze Jozsefa Katony w Budapeszcie. Pracuje także w węgierskiej telewizji. Zrobił kilka głośnych w Europie filmów fabularnych.

Polska publiczność teatralna poznała go dzięki festiwalowi Kontakt w Toruniu. W 2002 roku zdobył na nim pierwszą nagrodę za spektakl „Noże w kurach” Davida Harrowera.Według jury otrzymał ją znakomite posługiwanie się teatralną umownością.

Podczas ostatniej edycji festiwalu reżyser ogłosił, że wraz z zespołem Teatru Horzycy zmierzy się z Pułapką Tadeusza Różewicza , uważaną za jeden z najtrudniejszych dramatów tego autora. Utwór napisany w 1979 roku z inspiracji biografią Franza Kafki jest uznawany za najambitniejsze rozliczenie poety z dziedzictwem kulturowym XX w.

d381qtb

Toruńska scena od pewnego czasu zaprasza reżyserów zza granicy, którzy zasłynęli na Kontakcie. Dwa lata temu Estończyk Elmo Nueganen zrealizował na niej „Ślub” Witolda Gombrowicza , chwalony przez krytyków za lekkość interpretacji. Następnym reżyserem, współpracującym z aktorami Horzycy był Rosjanin Wiktor Ryżakow, triumfator Kontaktu w 2003 roku.

W sobotę publiczność zobaczy jak Gothar zinterpretował dramat Różewicza . Autorką scenografii jest Aleksandra Semenowicz, a muzyki - Zsofi Faller.

d381qtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj