Trwa ładowanie...
18-05-2017 17:01

Warszawskie Targi Książki: znamy nominowanych do Nagrody Nike 2017

Niemal 800 wystawców z 32 krajów, ponad 1000 pisarzy, którzy wezmą udział w około 1500 spotkaniach z czytelnikami, oraz panele dyskusyjne znalazły się w programie 8. Warszawskich Targów Książki, które w czwartek otwarto na Stadionie PGE Narodowym. W ramach imprezy, która potrwa do niedzieli, zaprezentowano również listę nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.

Warszawskie Targi Książki: znamy nominowanych do Nagrody Nike 2017Źródło: Agora
d1q52wh
d1q52wh

Niemal 800 wystawców z 32 krajów, ponad 1000 pisarzy, którzy wezmą udział w około 1500 spotkaniach z czytelnikami, oraz panele dyskusyjne znalazły się w programie 8. Warszawskich Targów Książki, które w czwartek otwarto na Stadionie PGE Narodowym. W ramach imprezy, która potrwa do niedzieli, zaprezentowano również listę nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.

Na liście nominowanych do Nike 2017 znalazło się 20 tytułów, w tym 7 tomików poetyckich, 5 powieści, 4 reportaże i 4 eseje. Nagroda zostanie przyznana po raz 21. Laureata poznamy 1 października. Przypomnijmy, że Nike 2016 otrzymała * Bronka Nowicka , autorka " Nakarmić kamień" .*

Oto lista nominowanych:

*"Krivoklat" Jacek Dehnel. Znak Literanova, Kraków*

*"Wykluczeni" Artur Domosławski. Wielka Litera, Warszawa*

*"Danke" Dominika Dymińska. Krytyka Polityczna, Warszawa*

*"Mów" Sławomir Elsner. Biuro Literackie, Stronie Śląskie*

*"Serce" Radka Franczak. Marginesy, Warszawa*

*"Skucha" Jacek Hugo-Bader. Agora, Warszawa*

*"Paraliż przysenny" Genowefa Jakubowska-Fijałkowska. Instytut Mikołowski, Mikołów*

*"Ucieczki" Urszula Kozioł. Wydawnictwo Literackie, Kraków*

*"Skok w dal" Jerzy Kronhold. Wydawnictwo Literackie, Kraków*

*"Sztuczki" Joanna Lech. Nisza, Warszawa*

*"Żeby nie było śladów" Cezary Łazarewicz. Czarne, Wołowiec*

*"Dwanaście srok za ogon" Stanisław Łubieński. Czarne, Wołowiec*

*"Ślady" Jakub Małecki. Sine Qua Non, Kraków*

*"Stary gmach" Piotr Matywiecki. Więź, Warszawa*

*"Między Placem Bohaterów a Rechnitz" Monika Muskała. Ha! Art., Kraków*

*"Niemiec" Włodzimierz Nowak. Agora, Warszawa*

*"Włos Bregueta" Jacek Podsiadło. WBPiCAK, Poznań*

*"Fałszerze pieprzu" Monika Sznajderman. Czarne, Wołowiec*

*"Las nie uprzedza" Krzysztof Środa. Czarne, Wołowiec*

*"Nie dam siebie w żadnej postaci" Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Lokator, Wrocław*

Symbolicznego otwarcia WTK dokonała Hanna Krall, tegoroczna laureatka Honorowej Nagrody Warszawskich Targów Książki IKAR. Wiceminister kultury Magdalena Gawin podkreśliła, że Warszawskie Targi Książki są dla czytelników jedną z niewielu okazji, żeby poczuć się we wspólnocie ludzi czytających, którzy - jak pokazują badania czytelnictwa - nie stanowią zbyt licznej grupy. Gowin mówiła, że wspieranie czytelnictwa w Polsce jest postrzegane przez MKiDN jako jedno z najważniejszych wyzwań.

d1q52wh

Gościem honorowym targów będą wydawcy z Niemiec. Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel zapowiedział podczas otwarcia targów, że gośćmi piątkowej ceremonii otwarcia niemieckiego stoiska na targach będą prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Frank-Walter Steinmeier z małżonką, oraz prezydent RP Andrzej Duda z małżonką.

Na niemieckim stoisku narodowym 66 wydawców prezentuje swoje książki na powierzchni 220 metrów kw. Motto programu przygotowanego przez Frankfurckie Targi Książki oraz Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec brzmi "Worte bewegen. Siła słów". Na targi przyjechało 11 autorów niemieckich reprezentujących wszystkie gatunki literackie m.in. beletrystykę, reportaż, książki dla dzieci, w tym noblistka Herta Mueller, Charlotte Link, Wolfgang Bauer, Alice Pantermueller i Daniela Kohl.

Warszawskie Targi Książki zgromadziły w tym roku ponad 800 wydawców z 32 krajów - to rekordowa liczba, rok temu na targach prezentowali się wydawcy z 25 krajów. Na targach swoją ofertę prezentują też wydawcy z takich krajów jak Argentyna, Australia, Białoruś, Indie, Japonia, Korea, Kostaryka, Peru. Jak mówił Jacek Oryl, dyrektor firmy Murator Expo, organizatora WTK, swój udział w targach potwierdziło około 1000 pisarzy. W najbliższych dniach na Stadionie Narodowym będzie można spotkać m.in. Hannę Krall, Józefa Hena, Karola Modzelewski, Jerzego Bralczyka, Jarosława Mikołajewskiego, Adama Zagajewskiego, Marcina Świetlickiego, Wiolettę Grzegorzewską, Krzysztofa Vargę, Szczepana Twardocha, Filipa Springera, Katarzynę Bondę, Grahama Mastertona.

Program branżowy zaplanowano na cztery targowe dni. "Ważnym elementem na pewno będą rozmowy o rynku książki, a zwłaszcza o ustawie gwarantującej jednolitą cenę książek przez 12 miesięcy po publikacji. W Polsce trwa właśnie dyskusja na temat wprowadzenia takiego rozwiązania, a Niemcy mają już z nim doświadczenia. Będziemy rozmawiać o ustawie o książce w kontekście m.in. ochrony małych księgarń i małych wydawnictw. W Niemczech ustawa o jednolitej cenie książki sprawdziła się, ich doświadczenia są pozytywne. Twierdzą, że to jest świetne rozwiązanie. Na warszawskich targach obecni będą także wydawcy z Francji, gdzie już od dawna działa tzw. prawo Langa gwarantujące stałą cenę książki przez pewien czas po jej publikacji. Rozmowy będą prowadzone na trójstronnych panelach - wydawcy niemieccy, francuscy i przedstawicie Polskiej Izby Książki" - mówił Jacek Oryl.

d1q52wh

Na Warszawskich Targach Książki nie zabraknie imprez dla dzieci. Organizować je będą m.in. Wszechnica PAN, Muzeum Literatury, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Ośrodek KARTA.

  1. Warszawskim Targom Książki towarzyszą 11. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Zaplanowano, że w piątek na targach odbywać się będzie Dzień Książki Akademickiej i Naukowej, zaplanowano m.in. wręczenie nagród w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia.

Po raz pierwszy uczestnicy i gości targów mogą skorzystać z Katalogu Książek WTK OnLine, który ma ułatwić im poruszanie się w przestrzeni targowej i znalezienie poszukiwanej książki w labiryncie stoisk. Katalog to wspólny projekt Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy - Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego i organizatora wykonawczego Warszawskich Targów Książki - firmy Murator EXPO. Katalog zbudowano w oparciu o Bazę Polskiego Rynku Wydawniczego LibriKo tworzoną przez warszawską bibliotekę. Za jego pomocą będzie można sprawdzić, czy na targach dostępna jest książka, której szukamy i jak dotrzeć do stoiska, gdzie można ją kupić lub na spotkanie z autorem.

Jak co roku równolegle do czterodniowej imprezy na Stadionie PGE Narodowym Warszawskie Targi Książki odbywają się także w internecie. Pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. wydawnictwa biorące udział w targach będą prezentować swoją ofertę w internecie.

d1q52wh

Podczas Targów ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA. Poznamy też tegorocznych laureatów takich wyróżnień jak: Honorowa Nagroda WTK IKAR, Nagrody Dziennika Gazety Prawnej ECONOMICUS, Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumacza literatury naukowej, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich "Bibliotekarz Roku", Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną.

Agata Szwedowicz (PAP)

aszw/ itm/

d1q52wh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q52wh