Trwa ładowanie...
d2i5y0a

Warren Ellis

Warren Girard Ellis podaje jako swoje pierwsze wspomnienie telewizyjną relację z pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, a w rubryce zatrudnienie wpisuje prowokacyjnie różnorakie prace, nie powiązane w żaden sposób z tą, która przyniosła mu popularność. Kariera autora komiksów, powieści, prowadzącego podcastów radiowych i scenarzysty programów telewizyjnych rozpoczyna się dla niego w wieku 26 lat wraz z rozpoczęciem współpracy z wydawnictwem komiksowym Marvela. Szybko okazuje się, że obok superbohaterów, w kręgu zainteresowania Ellisa znajduje się krytyka współczesnego społeczeństwa i kultury.

Pierwszy okres twórczości Ellisa to rysowanie przygód takich postaci jak Hellstorm, Doctor Doom, Thor i Wolverine. Dopiero wraz z rozpoczęciem współpracy z DC Comics przestaje być szeregowym twórcą przygód superbohaterów. Sukcesem okazuje się szczególnie Transmetropolitan - napisany przez Ellisa, a narysowany przez Daricka Robertsona, odpowiedzialnego także za szatę graficzną Ligi Sprawiedliwych, kilku przygód X-Manów (Marvel Astonishing X-Men) i Nicka Fury. Komiks opowiada o życiu i twórczości kontrowersyjnego dziennikarza Spidera Jerusalema, naświetlającego skandaliczne warunki życia w dystopijnych Stanach Zjednoczonych przyszłości. Spider sprzeciwia się aktualnie rządzącym, nadużywającym władzy i skorumpowanym prezydentom, świadomie nie dostrzegającym problemu przestępczości, biedy i rosnącej fali niemoralnych eksperymentów genetycznych mających często na celu niewolnictwo seksualne lub nowe odmiany
narkotyków. Komiks uznawany jest za jedno z kluczowych dzieł estetyki cyberpunkowej.

Ellis powraca po zakończeniu serii do Marvel Comics, głównie jako autor spin-offów serii o X-Manach: Generacja X, X-Man i X-Force. Później, dla tego samego wydawnictwa, zajmuje się również Fantastyczną Czwórką i Iron Manem. W tym okresie jego twórczości wysoką popularność (na poziomie uzasadniającym wydania w innych niż rodzimy język) zyskuje jednak tylko seria Authority - cykl przygód superbohaterów wykreowanych przez samego Ellisa (część zaczerpnięta z wcześniejszej serii Stormwatch) i narysowanych przez Bryana Hitcha, artysty długotrwale powiązanego z DC, Marvelem i Image.

d2i5y0a

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i5y0a
d2i5y0a
d2i5y0a