Trwa ładowanie...
d4lvjar

Waldemar Kuczyński

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Waldemar Kuczyński to ekonomista, dziennikarz i wykładowca, który był doradcą Tadeusza Mazowieckiego, a następnie Jerzego Buzka.

Waldemar Kuczyński – życiorys

Marian Waldemar Kuczyński urodził się w 1939 roku w Kaliszu. Jego ojciec zginął w Asuchwitz, a matka po wojnie ponownie wyszła za mąż. Przez jeden semestr studiował na Politechnice Poznańskiej konstrukcję maszyn. Następnie wrócił do Kalisza, gdzie został członkiem PZPR. Pracował także w Powiatowej Radzie Narodowej. Na studia ponownie poszedł w 1960 roku. Waldemar Kuczyński zdecydował się na Wydział Ekonomii Politycznej na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1966 roku na jednym z zebrań Klubu Politycznego ZMS założonego przez Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego Waldemar Kuczyński skrytykował władzę. Konsekwencją było wyrzucenie z PZPR oraz z pracy na uczelni. Podjął przymusową pracę w Zakładach Mechanicznych Ursus. Został zatrzymany przez Służby Bezpieczeństwa w marcu 1968 roku. Po pół roku wyszedł na wolność, jednak SB nadal nękało Waldemara Kuczyńskiego oraz jego rodzinę.

Waldemar Kuczyński brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku jako członek Komisji Ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

W latach 1982-1989 przebywał z rodziną we Francji ze względu na chorobę córki. W tym czasie publikował artykuły w polskich i zagranicznych czasopismach m.in. w paryskiej 'Kulturze". Waldemar Kuczyński był także komentatorem ekonomicznym w Radiu Wolna Europa.

W 1989 roku Waldemar Kuczyński zaczął pomagać Tadeuszowi Mazowieckiemu w tworzeniu rządu. Pełnił funkcję Szefa Zespołu Doradców Premiera.

W latach 1992-2002 Waldemar Kuczyński współpracował z tygodnikiem "Wprost".

Obecnie Waldemar Kuczyński jako dziennikarz publikuje na portalu Wirtualna Polska oraz w gazetach "Polityka", "Gazeta Wyborcza". Często występuje również jako komentator w radiu TOK FM czy na antenie Superstacji lub TVN24.

Waldemar Kuczyński – książki

Książka Waldemara Kuczyńskiego "Po wielkim skoku" została napisana, kiedy dziennikarz został zwolniony z uczelni i dorabiał tłumacząc prace ekonomiczne. W publikacji przeanalizował kryzys gospodarczy w Polsce, który został wywołany przez Edwarda Gierka oraz jego doradców. W 2012 roku książka została wznowiona.

Kiedy był internowany w 1982 roku, Waldemar Kuczyński napisał książkę "Obóz".

W 1992 roku ukazała się książka "Zwierzenia Zausznika", a w 1996 roku – "Agonia systemu".

W 1997 roku została wydana publikacja "Tadeusz Mazowiecki – polityk trudnych czasów", której Waldemar Kuczyński był redaktorem.

W 2001 roku ukazała się kolejna książka "Dziesięciolecie Polski Niepodległej 1989-1999". Natomiast w 2002 - "Burza nad Wisłą – dziennik 1980-1981".

W latach 2010-2012 Waldemar Kuczyński zajął się publikacją dwóch dzienników "Solidarność u władzy. Dziennik 1989-1993" (2010) oraz "Solidarność u władzy. Dziennik 1993-1997" (2012).

Waldemar Kuczyński – ciekawostki

  • W 2001 roku Waldemar Kuczyński otrzymał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w 2011 roku od prezydenta Bronisława Komorowskiego – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski;
  • Waldemar Kuczyński z żoną Haliną mają troje dzieci.
d4lvjar

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lvjar
d4lvjar
d4lvjar
d4lvjar

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj