Trwa ładowanie...
bartoszewski
23 kwietnia 2010, 13:30

Władysław Bartoszewski honorowym doktorem gdańskiej uczelni

Władysław Bartoszewski honorowym doktorem gdańskiej uczelniŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Prof. Władysław Bartoszewski , były minister spraw zagranicznych, historyk, patriota, więzień Oświęcimia i komunistycznego reżimu w Polsce, został doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Najwyższe wyróżnienie akademickie przyznano prof. Władysławowi Bartoszewskiemu za krzewienie mądrego patriotyzmu, wolnego od wszelkich ksenofobii i wnoszenie do świata polityki ducha etyki. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w auli Wydziału Prawa i Administracji UG. O przyznaniu tego wyróżnienia zadecydował we wrześniu Senat gdańskiej uczelni.

Wniosek o nadanie profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu tytułu doktora h.c. Uniwersytetu Gdańskiego złożył Wydział Nauk Społecznych UG.

Władysław Bartoszewski jest historykiem, badaczem najnowszych dziejów Polski, publicystą, społecznikiem, politykiem i dyplomatą był ambasadorem, i dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, orędował na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

d11puq7

Prof. Barbara Skarga , prof. Bogusław Żyłko , prof. Jerzy Młynarczyk - recenzenci powołani przez Komisję Wydziałową Rady Wydziału Nauk Społecznych o nadanie prof. Władysławowi Bartoszewskiemu tytułu Doktora Honoris Causa UG - zgodnie podkreślili, że liczy się nie tylko dorobek naukowy prof. Bartoszewskiego , ale także działalność społeczna, polityczna i przede wszystkim walory charakteru oraz osobisty autorytet profesora.

Recenzenci uznali, że w działalności naukowej, pedagogicznej i społeczno-politycznej profesorowi zawsze przyświecała idea niepodległości Polski i przekonanie, że tylko demokratyczny system daje gwarancje wolności sumienia i wypowiedzi oraz poszanowanie ludzkiej godności.

Prof. Bohdan Dziemidok, promotor honorowego doktoratu, w swojej laudacji zauważył, że w powszechnej opinii polityk może być albo skuteczny, albo uczciwy, a uczciwość może stać na przeszkodzie w osiąganiu celów politycznych.

d11puq7

Władysław Bartoszewski jest oczywistym zaprzeczeniem tego przekonania. Całe życie walczył o wolna i demokratyczną Polskę. Władysław Bartoszewski okazał się skutecznym politykiem, bo jego sprawa zwyciężyła. Nikt jednak nie może mu zarzucić, że w walce o tę słuszną sprawę kierował się zasadą cel uświęca środki lub motywami, które mogą budzić wątpliwości moralne takie jak korzyści materialne lub umiłowanie władzy i chęć jej sprawowania – powiedział prof. Dziemidok.

Laudator zaliczył prof. Bartoszewskiego , obok Jerzego Giedroycia i Jana Nowaka-Jeziorańskiego , do grona trzech wybitnych polskich intelektualistów XX wieku, którzy mają ogromne zasługi wobec naszego kraju i narodu zarówno jako intelektualiści walczący o naszą kulturę narodową i moralność społeczeństwa, jak i jako politycy walczący o niezależność, wolność i demokratyczność naszego społeczeństwa i państwa.

Prof. Bartoszewski dołączył do grona 44 doktorów honorowych Uniwersytetu Gdańskiego, który w 2005 roku obchodził jubileusz 35- lecia. W gronie honorowych doktorów gdańskiej uczelni znajdują się m.in. Richard von Weizsaecker, Gunter Grass , Francois Mitterrand, Lech Wałęsa, Leszek Kołakowski , Madeleine Albright, Andrzej Wajda.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj