09-11-2012 (10:49)

W wieku 91 lat zmarła Ellen Douglas – autorka książki „Apostołowie światła”

7 listopada zmarła Ellen Douglas, autorka książki “Apostołowie światła”, za którą w 1973 roku zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród dla pisarzy National Book Award. Pisarka miała 91 lat. Przyczyną śmierci był atak serca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W wieku 91 lat zmarła Ellen Douglas – autorka książki „Apostołowie światła”
(AP)
WP

7 listopada zmarła Ellen Douglas, autorka książki “Apostołowie światła”, za którą w 1973 roku zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród dla pisarzy National Book Award. Przyczyną śmierci był atak serca. * Pisarka miała 91 lat.*

Naprawdę nazywała się Josephine Ayres Haxton, a pseudonim artystyczny Ellen Douglas przyjęła, aby chronić prywatność swojej rodziny. Napisała 11 książek, w tym 6 nowel i kilka zbiorów krótkich opowiadań i esejów. W swojej twórczości zajmowała się problemami rasistowskimi i pozycją kobiety w społeczeństwie. Choć wychowała się w stanach Arkansas i Louisiana była silnie związana z Mississippi. W 1942 roku ukończyła tamtejszy uniwersytet.

Jej literacką inspiracją był laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury William Faulkner.

WP

Jej najsłynniejsza książka - “Apostołowie światła” to opowiadanie mówiące o złym traktowaniu chorych w Domu Starców w wymyślonym przez autorkę miasteczku Homochitto. Jak mówiła autorka: “Jeśli nie masz problemu, nie masz opowiadania”.

Ellen Douglas będzie pochowana w rodzinnym Nanchez (Mississippi, USA).


WP
Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP