Trwa ładowanie...
Zbigniew Herbert
23 kwietnia 2010, 13:25

W Testamencie Herberta czytamy: sprzedać archiwum?

W Testamencie Herberta czytamy: sprzedać archiwum?Źródło: Inne
d4at2ad
d4at2ad

Podczas sesji naukowej pt.: Urodziny Pana Cogito, która w czwartem 28 października odbywała się w Warszawie historyk literatury i przyjaciel Herberta Piotr Kłoczowski, przemawiający w imieniu spadkobierców, przypomniał, że archiwum poety, zgodnie z wolą pisarza, powinno trafić do Biblioteki Rzadkich Książek i Rękopisów w Beinecke, działającej przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Yale (USA).

Kłoczowski zaznaczył, że wiele razy rozmawiał z poetą na temat przyszłości jego archiwum - rękopisów, listów, kolejnych wersji wierszy i wielokrotnie wyrażaną wolą poety było, aby trafiło do Beinecke.

Prof. dr hab. Jacek Trznadel powiedział, że chorujący poważnie Herbert z powodu złych warunków materialnych myślał o sprzedaży archiwum do Stanów Zjednoczonych. "Poeta, z którym przed śmiercią wielokrotnie się spotykałem, nigdy nie napomknął jednak o jakimkolwiek testamencie i woli, aby po śmierci jego archiwum zostało wywiezione z Polski" - dodał Trznadel.

Wśród argumentów za sprzedaniem archiwum do USA Piotr Kłoczowski podaje znakomite warunki biblioteki w Beinecke do gromadzenia, często nie będących w dobrym stanie, zapisków a także, że miejsce to cieszy się światowym prestiżem. "To zaszczyt dla pisarza, że jego dokumenty będą przechowywane w tych zbiorach" - powiedział podczas czwartkowej sesji Kłoczowski.

"Jeśli mamy warunki do przechowywania rekopisów Mickiewicza sprzed 200 lat, to możemy stworzyć odpowiednie warunki dla znacznie młodszych zbiorów" - powiedział profesor Trznadel i dodał, że najlepszym miejscem dla Herbertowskiej spuścizny byłoby Muzeum Mickiewicza w Warszawie, choć nie wyklucza innych miejsc w kraju.

d4at2ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4at2ad

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj