W przyszłym roku premiera filmu o kawiarence "Honoratka"
"Czarodzieje Honoratki" - to tytuł filmu o kultowej kawiarence "Honoratka" w Łodzi, w której przez lata spotykali się m.in. znani aktorzy, reżyserzy, pisarze, malarze
"Czarodzieje Honoratki" - to tytuł filmu o kultowej kawiarence "Honoratka" w Łodzi, w której przez lata spotykali się m.in. znani aktorzy, reżyserzy, pisarze, malarze. Jego premiera planowana jest na przełom stycznia i lutego przyszłego roku.
Poinformował o tym PAP reżyser i scenarzysta filmu, Leopold Rene Nowak. Realizatorem obrazu jest niezależny producent filmowy z Krakowa - Oficyna Filmowa Galicja. Muzykę skomponował Leszek Żądło.
Zdaniem Nowaka, łódzka "Honoratka" to miejsce kultowe nie tylko dla artystów, ale również dla elit intelektualnych i naukowych. Funkcjonowała od końca lat 40. ubiegłego wieku do połowy lat 70. Reżyser wyznał, że nie spotkał nigdy podobnego miejsca, gdzie "bez alkoholu, ale przy ciastku rozmawiano o kobietach, kulturze, nauce i filmie".
Według reżysera, ta kawiarenka jest "swoistą historią polskiej powojennej kinematografii". Nowak jest przekonany, że przez jej wnętrze przewinęły się prawie wszystkie znaczące postaci polskiego kina. Nowak uważa, że to właśnie w "Honoratce" powstawały pomysły filmów, tematów, obsad aktorskich, projektów scenografii, doboru ekip produkcyjnych.
Dla przykładu wymienia Romana Polańskiego, który w tej łódzkiej kawiarence wymyślił "Dwóch ludzi z szafą" i "Nóż w wodzie". Nowak podkreśla, że oprócz pomysłów "rodziły się tu także dziesiątki małżeństw".
Przypomniał opinię Jerzego Hoffmana, że powojennej Polsce były tylko dwa miejsca, gdzie bez alkoholu można było rozmawiać o ważnych dla kraju sprawach: latem to był basen Legii w Warszawie, a przez cały rok - łódzka "Honoratka". Nowak przypomniał, że w "Honoratce" pojawiali się także: Andrzej Wajda, Antoni Bohdziewicz, Barbara Kwiatkowska, Janusz Gajos, Jerzy Kosiński, adwokat Andrzej Kern.
Jak poinformował Nowak, treścią tego 27-minutowego fabularyzowanego dokumentu jest poszukiwanie przez dziennikarkę osób, które pamiętają tę kawiarenkę. Udało się porozmawiać z 37 osobami, m.in. Polańskim, Wajdą, Zbigniewem Rybczyńskim - reżyserem filmów eksperymentalnych, który za swój obraz "Tango" jako pierwszy polski twórca otrzymał Oscara (1983), autorem zdjęć m.in. do filmu "Nocny kowboj" Adamem Holendrem. Wśród rozmówców są też m.in.: Ewa Wiśniewska, Jerzy Gruza, Janusz Kondraciuk.
Film powstaje w koprodukcji m.in. z Muzeum Kinematografii w Łodzi i łódzkiego Se-ma-fora. Premierę zaplanowano na przełom stycznia i lutego. Odbędzie się ona prawdopodobnie w kinie Polonia znajdującym się nieopodal miejsca, gdzie była kawiarenka.
(PAP)