Trwa ładowanie...
30 listopada 2010, 11:35

W przyszłym roku dwa kolejne tomy Encyklopedii Solidarności

W przyszłym roku dwa kolejne tomy Encyklopedii SolidarnościŹródło: Inne
d1qhtpt
d1qhtpt

W przyszłym roku mają ukazać się dwa kolejne tomy Encyklopedii Solidarności. Pierwszy tom, wydany latem z okazji 30-lecia związku, znalazł już kilka tysięcy nabywców. Docelowo wydawnictwo ma liczyć sześć tomów, składających się na kompendium wiedzy o Solidarności i jej działaczach.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia są zadowoleni z zainteresowania, jakie wywołuje wydawnictwo. Spotkania promujące encyklopedię odbywają się niemal co tydzień w różnych częściach Polski.

- Te spotkania są dla nas bardzo cenne; dowiadujemy się nowych rzeczy, nawiązujemy kolejne kontakty, uzyskujemy informacje o ludziach, których biogramy powinny znaleźć się w encyklopedii - to olbrzymi walor, wzbogacający wydawnictwo - powiedział jeden z pomysłodawców i redaktorów encyklopedii, Przemysław Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Pokolenie.

Redaktorzy wydawnictwa wiedzą, że pierwszy tom ma wiele braków. Znalazło się w nim 1130 biogramów i haseł przedmiotowych. W internecie, na stronie www.encyklopedia -solidarnosci.pl jest ich już znacznie więcej, ponad 5 tys., co odpowiada czterem z sześciu planowanych łącznie do wydania tomów.

- Materiał na całe sześć tomów jest już zgromadzony i w dużej części opracowany. Pozostają prace redakcyjne i powtórna weryfikacja, czy wszystko się zgadza - powiedział Miśkiewicz.

d1qhtpt

Drugi tom encyklopedii ma ukazać się na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku (przypada wówczas 30. rocznica prowokacji bydgoskiej), trzeci - w okolicach 13 grudnia 2011 r., kiedy przypada 30. rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Redakcja wydawnictwa ma nadzieję, że brak pieniędzy nie pokrzyżuje dalszych planów wydawniczych.

- Obecnie przedsięwzięcie jest realizowane siłami grupy zapaleńców. Osoby, które nas gorąco wspierały, zginęły w katastrofie smoleńskiej. Nie mamy już instytucjonalnego mecenasa, np. resortu kultury i sztuki czy Instytutu Pamięci Narodowej, które wsparły naszą inicjatywę - powiedział Miśkiewicz, zapewniając, że mimo trudności prace nad wydawnictwem trwają. Kolejne tomy mają ukazywać się do 2013 r.

Według Miśkiewicza, który jest także szefem programu naukowo-badawczego Encyklopedia
solidarności, pierwszy nakład wydawnictwa (2,5 tys. egzemplarzy) został już wyczerpany,
dodrukowano kolejne 1,5 tys. sztuk.
- Sądzę, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo - ocenił.
Książkę kupują m.in. regionalne struktury Solidarności w całej Polsce, niektóre samorządy,* instytucje edukacyjne oraz IPN.*Jest też dostępna w wybranych księgarniach i internecie, który jest głównym kanałem dystrybucji.

Encyklopedia Solidarności - ludzie, struktury i wydawnictwa opozycji w Polsce 1976-1989 to projekt dokumentacyjny, realizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Pokolenie i Oficynę Wydawniczą Volumen.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj