Trwa ładowanie...
d1qhtpt
8 października 2010, 13:09

W Poznaniu podpisano umowę ws. rozbudowy Biblioteki Raczyńskich

d1qhtpt
d1qhtpt

Umowę z generalnym wykonawcą w sprawie budowy nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich podpisano w czwartek w Poznaniu. Obiekt ma być gotowy za 18 miesięcy.

Rozbudowę wykona konsorcjum firm Polimex Mostostal S.A. - Zakład Budownictwa Siedlce i MASTER Emil Borys. Budowa będzie kosztować 106 milionów złotych. 60 proc. środków pochodzi z kasy miasta, resztę finansuje Unia Europejska. Obiekt będzie miał powierzchnię ponad 11 tys. metrów kw. Prace powinny ruszyć w ciągu najbliższych dni.

Projekt przewiduje rozbudowę budynku o nową część zintegrowaną funkcjonalnie i komunikacyjnie z istniejącym, zabytkowym gmachem a także zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności bibliotecznej, informacyjnej, naukowej i kulturalnej.

- Zakończyliśmy etap przygotowań do rozbudowy biblioteki. Projekt dobrze ujął nasze wymagania architektoniczne, jest ciekawy urbanistycznie, pomimo swojej nowoczesności, komponuje się ze starą częścią biblioteki - powiedział w czwartek po podpisaniu umowy dyrektor Biblioteki Raczyńskich, Wojciech Spaleniak.

d1qhtpt

Jak dodał, wszystkie prace mają być ukończone przed Euro 2012.

Konieczność rozbudowy wynikła z obecnego stanu lokalowego biblioteki. Powierzchnia użytkowa w dwóch budynkach biblioteki głównej, wynosząca w sumie 2,5 tys. metrów kw. znacznie ogranicza efektywność obsługi czytelników.

Przedstawiciele biblioteki przypominają, że obecnie ponad 60 tys. książek ulokowano w wynajmowanych pomieszczeniach poza placówką. Magazyny, w których przechowywane są skarby kultury narodowej nie posiadają właściwych warunków do zapewnienia tym obiektom bezpieczeństwa i właściwego przechowywania.

Bibliotekę Raczyńskich ufundował hrabia Edward Raczyński, a została otwarta 5 maja 1829 roku. Początkowo księgozbiór liczył około 13 tys. książek. W styczniu 1945 roku podczas walk o Poznań biblioteka została zniszczona, spłonęło około 180 tys. woluminów.

d1qhtpt

Obecnie w zbiorach biblioteki, oprócz książek, znajdują się płyty analogowe, kompaktowe, kasety magnetofonowe z archiwalnymi nagraniami muzyki poważnej i rozrywkowej, tzw. książki mówione dla niewidomych, a także książki pisane alfabetem Braille'a.

Najstarsze pozycje księgozbioru pochodzą z XIII w. Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece
Raczyńskich znajdują się m.in.: XIII-wieczny rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII w. i jedyny zachowany egzemplarz – unikat w skali światowej - kancjonału husyckiego z 1541 r. drukowanego w Pradze u Jana Roha.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj