W Moskwie powstaje serial na podstawie książki "Życie i los" Wasilija Grossmana
W Moskwie rozpoczęły się zdjęcia do dwunastoodcinkowego serialu Życie i los, kręconego na podstawie powieści autorstwa Wasilija Grossmana.
W Moskwie rozpoczęły się zdjęcia do dwunastoodcinkowego serialu „Życie i los”, kręconego na podstawie książki autorstwa Wasilija Grossmana . Reżyserem jest znany rosyjski twórca, wielokrotnie nagradzany Siergiej Ursulak („Likwidacja”, „Isajew”).
Również w głównych rolach zostali obsadzeni najlepsi rosyjscy aktorzy.
Liczni statyści przybyli na plan, wcielający się w role żołnierzy, to w większości amatorzy, którzy przyszli na casting po to, by wziąć udział w opowieści o tak ważnych wydarzeniach dla historii ich kraju.
Pierwszy klaps padł na Dworcu Kazańskim.
- Aż mi dech w piersiach zaparło, kiedy zobaczyłem udekorowany budynek dworca. Był nie do poznania – powiedział Siergiej Makowiecki, który wciela się w rolę fizyka Sztruma.
W serialu Moskwa została ukazana jako miasto w okresie wojny w latach 1942-43. Film opowiada przede wszystkim o bitwie pod Staliningradem, o niepokonanych ludziach, o trudach życia wojennego. Podobnie jak książka Grossmana , także ten dwunastoodcinkowy serial pokaże nieznane dotąd historyczne fakty, których trudno szukać w jakimkolwiek innym filmie rosyjskim opowiadającym o czasach wojny. Będzie to serial o ludziach, którzy nie mając broni i amunicji, ratowali swe rodziny siłą woli i ducha.
Siergiej Ursulak nie chce unikać trudnych tematów poruszanych w powieści - holokaustu z komorami gazowymi i sowieckiego antysemityzmu z łagrami.
- Chciałbym, żeby serial zainteresował wszystkich – powiedział Ursulak. – Jednocześnie chcemy, żeby atmosfera serialu była maksymalnie przybliżona do atmosfery powieści, żeby idealnie ukazywała czasy, w których przyszło żyć Grossmanowi . Nie chcemy w filmie żadnych przekłamań i sztuczności. Pragniemy, by prawda stała się głównym kryterium naszej opowieści.
Serial zostanie wyemitowany przez telewizję Rossija.
Wasilij Grossman urodził się w Berdyczowie na Ukrainie, w inteligenckiej rodzinie pochodzenia żydowskiego. W latach 1935-1940 wydał trzy zbiory opowiadań oraz dwie części trylogii Stiepan Kolczugin o rewolucji z 1905 roku i I wojnie światowej. Po wybuchu II wojny światowej został korespondentem wojennym. Za udział w bitwie pod Stalingradem uhonorowano go orderem Czerwonej Gwiazdy. Pierwsza powieść Grossmana , Za słuszną sprawę, ukazała się w odcinkach w 1952 roku (wyd. pol. 1959). Do końca lat pięćdziesiątych autor pracował nad Życiem i losem . W 1961 roku maszynopis skonfiskowano. Jeden z egzemplarzy udało się przemycić na Zachód; powieść została wydana w 1980 roku we Francji. Publikacji w Rosji doczekała się dopiero po upadku komunizmu.
Życie i los to epicka opowieść o drugiej wojnie światowej i wielkie rozliczenie z mrocznymi siłami, które zdominowały historię dwudziestego wieku. Grossman przeplata przerażający opis bitwy pod Stalingradem z dziejami jednej rodziny, rozrzuconej przez los od Niemiec po Syberię.