Trwa ładowanie...
d2n2l10
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
holokaust

W Krakowie powstało Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem

Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem zainaugurowało działalność w niedzielę w Krakowie. Ma ono pogłębić współpracę między środowiskiem akademickim a instytucjami, odpowiedzialnymi za miejsca pamięci oraz sprofesjonalizować badania Zagłady.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Krakowie powstało Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem
(AFP)
d2n2l10

Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem zainaugurowało działalność w niedzielę w Krakowie. Ma ono pogłębić współpracę między środowiskiem akademickim a instytucjami, odpowiedzialnymi za miejsca pamięci oraz sprofesjonalizować badania Zagłady.

"Ktokolwiek pochyla się nad Holokaustem musi się wykazać pasją, wiedzą i delikatnością" - mówił podczas spotkania inauguracyjnego w Collegium Maius prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania. Jak podkreślił badania poświęcone Holokaustowi muszą być prowadzone tak, by nie stawały się źródłem batalii o przeszłość ani źródłem nowych konfliktów. "Musimy mówić o tym, jak o doświadczeniu z przeszłości, które oby się nie powtórzyło. Nasze pokolenie ma obowiązek podtrzymania pamięci" - dodał.

Jednym z zadań Stowarzyszenia jest rozwój współpracy z instytucjami, które opiekują się miejscami pamięci. Wicedyrektor ds. edukacji Muzeum Auschwitz-Birkenau Krystyna Oleksy podkreśliła, że "wszystkie nasze zasoby: eksponaty, dzieła sztuki, biblioteka i archiwa będą do dyspozycji badaczy". "Wierzymy, że przyniesie to korzyści dla obu stron - dla uczonych i dla pracowników miejsc pamięci" - mówiła. Dodała, że Muzeum uczestniczyło w powstaniu Stowarzyszenia od początku.

d2n2l10

Do Krakowa przyjechali eksperci i badacze Holokaustu z Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec, którzy tworzą grupę założycielską stowarzyszenia.W ostatnich latach wiele europejskich uczelni, wśród nich także Uniwersytet Jagielloński, powołało do życia jednostki, zajmujące się badaniami Zagłady i innymi ludobójstwami w ujęciu naukowym.

Prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Studiów nad Holokaustem (The European Association of Holocaust Studies - EAHS) został prof. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Europeistyki UJ. Prof. Mach powiedział, że nie da się zrozumieć współczesnej Europy, jej przywiązania do wolności, tolerancji i otwartości, wrażliwości na prawa człowieka, jeśli nie zrozumie się Holokaustu.

"Holokaust należy do europejskiej historii i zbiorowej pamięci" - wskazał prof. Mach. "Jeśli jesteśmy dumni z naszego europejskiego dziedzictwa, powinniśmy pamiętać także o ciemnych stronach europejskiej cywilizacji" - dodał. Stwierdził, że "edukacja jest konieczna, po to, by pamiętać i być wrażliwym na te punkty, które sprawiły, że doszło w przeszłości do tego, co się wydarzyło".

Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem ma inicjować projekty edukacyjne i badawcze oraz organizować konferencje naukowe.Organizatorami krakowskiej konferencji "Współczesne studia nad Holokaustem: badania i wyzwania edukacyjne", podczas, której zainaugurowano działalność EAHS są: Instytut Socjologii UJ, Centrum Badań Holokaustu UJ oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jej uczestnicy od poniedziałku do środy obradować będą w Oświęcimiu.

d2n2l10

Podziel się opinią

Share

d2n2l10

d2n2l10