Trwa ładowanie...
holokaust
13 czerwca 2011, 13:51

W Krakowie powstało Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem

Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem zainaugurowało działalność w niedzielę w Krakowie. Ma ono pogłębić współpracę między środowiskiem akademickim a instytucjami, odpowiedzialnymi za miejsca pamięci oraz sprofesjonalizować badania Zagłady.

W Krakowie powstało Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad HolokaustemŹródło: AFP
d10435d
d10435d

Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem zainaugurowało działalność w niedzielę w Krakowie. Ma ono pogłębić współpracę między środowiskiem akademickim a instytucjami, odpowiedzialnymi za miejsca pamięci oraz sprofesjonalizować badania Zagłady.

"Ktokolwiek pochyla się nad Holokaustem musi się wykazać pasją, wiedzą i delikatnością" - mówił podczas spotkania inauguracyjnego w Collegium Maius prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania. Jak podkreślił badania poświęcone Holokaustowi muszą być prowadzone tak, by nie stawały się źródłem batalii o przeszłość ani źródłem nowych konfliktów. "Musimy mówić o tym, jak o doświadczeniu z przeszłości, które oby się nie powtórzyło. Nasze pokolenie ma obowiązek podtrzymania pamięci" - dodał.

Jednym z zadań Stowarzyszenia jest rozwój współpracy z instytucjami, które opiekują się miejscami pamięci. Wicedyrektor ds. edukacji Muzeum Auschwitz-Birkenau Krystyna Oleksy podkreśliła, że "wszystkie nasze zasoby: eksponaty, dzieła sztuki, biblioteka i archiwa będą do dyspozycji badaczy". "Wierzymy, że przyniesie to korzyści dla obu stron - dla uczonych i dla pracowników miejsc pamięci" - mówiła. Dodała, że Muzeum uczestniczyło w powstaniu Stowarzyszenia od początku.

Do Krakowa przyjechali eksperci i badacze Holokaustu z Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec, którzy tworzą grupę założycielską stowarzyszenia.W ostatnich latach wiele europejskich uczelni, wśród nich także Uniwersytet Jagielloński, powołało do życia jednostki, zajmujące się badaniami Zagłady i innymi ludobójstwami w ujęciu naukowym.

Prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Studiów nad Holokaustem (The European Association of Holocaust Studies - EAHS) został prof. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Europeistyki UJ. Prof. Mach powiedział, że nie da się zrozumieć współczesnej Europy, jej przywiązania do wolności, tolerancji i otwartości, wrażliwości na prawa człowieka, jeśli nie zrozumie się Holokaustu.

d10435d

"Holokaust należy do europejskiej historii i zbiorowej pamięci" - wskazał prof. Mach. "Jeśli jesteśmy dumni z naszego europejskiego dziedzictwa, powinniśmy pamiętać także o ciemnych stronach europejskiej cywilizacji" - dodał. Stwierdził, że "edukacja jest konieczna, po to, by pamiętać i być wrażliwym na te punkty, które sprawiły, że doszło w przeszłości do tego, co się wydarzyło".

Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem ma inicjować projekty edukacyjne i badawcze oraz organizować konferencje naukowe.Organizatorami krakowskiej konferencji "Współczesne studia nad Holokaustem: badania i wyzwania edukacyjne", podczas, której zainaugurowano działalność EAHS są: Instytut Socjologii UJ, Centrum Badań Holokaustu UJ oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jej uczestnicy od poniedziałku do środy obradować będą w Oświęcimiu.

d10435d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10435d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj