Trwa ładowanie...
d37xit5

Virginia C. Andrews

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Virginia C. Andrews napisała bestsellerowe powieści dla kobiet w około 20 seriach. Łącznie sprzedało się ponad 106 mln egzemplarzy książek rozchwytywanej autorki, do których czytelników oprócz wciągającej fabuły przyciągała także atmosfera wiktoriańskich opowieści grozy oraz okrucieństwo świata i ludzi.

Virginia C. Andrews – życiorys

Virginia Cleo Andrews (również V.C. Andrews) była pisarką ze Stanów Zjednoczonych, tworzącą powieść gotycką oraz sagi rodzinne, a porównywaną literacko do Nory Roberts czy Susan Hill. Jej rodzicami byli Lillian Lilnora Parker Andrews oraz William Henry Andrews. Po poważnym upadku ze schodów w szkole średniej Virginia Cleo Andrews miała duże problemy z kręgosłupem, utykała, wylądowała również czasowo na wózku inwalidzkim. Rozpoczęła przygodę z nauką korespondencyjną, dzięki czemu udało jej się zostać rysowniczką, a jeszcze zanim napisała pierwszą książkę (która z kolei ukazała się dopiero w 2004 roku) zajmowała się przede wszystkim portretowaniem i ilustrowaniem.

V.C. odeszła w wieku 63 lat na nowotwór piersi w ojczyźnie. Po śmierci Virginii Cleo Andrews pisarz Andrew Neiderman miał za zadanie dopisać ciąg dalszy do jednej z nieukończonych za życia pisarki hitowych serii książkowych, stąd książki wydane już jej śmierci po 1987 roku. Na naszym rynku wydano chociażby serie Andrews o rodzinach: Dollangangerów (najsłynniejsze ”Kwiaty na poddaszu”), Casteel, Landry, Cutler, Hudson, De Beers czy Logan. Sam Neiderman odpowiada z kolei za całkowite stworzenie serii "Pamiętnik Christophera".

Virginia C. Andrews – książki

Książki Virginii C. Andrews tłumaczono na wiele języków (22) i wydawano nawet w odległej Azji. W Polsce możemy się z nimi zapoznać m.in. dzięki Prószyński i S-ka Wydawnictwo. To przede wszystkich literatura dla kobiet, obracająca się wokół tematyki miłości, często zakazanej, przykładowo między członkami rodziny, długo ukrywanych tajemnic czy familijnych niesnasek. Najbardziej znaną książkę Virginii C. Andrews z 1975 roku sfilmowano i tak powstały ”Kwiaty na poddaszu” w wersjach z 1987 roku (autorka wystąpiła w roli pokojówki) oraz z 2014 roku z Ellen Burstyn i Heather Graham. Pozycja była swoista trampoliną do sukcesu Andrews.

d37xit5

Podziel się opinią

4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37xit5
d37xit5
d37xit5
d37xit5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj