Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
książki
Artykuł Sponsorowany
30 listopada 2021, 18:00

Uważaj, co czytasz dziecku

Z reguły o czytaniu książek mówi się w samych superlatywach. Faktycznie czytanie niesie za sobą ogromne korzyści zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, aczkolwiek rodzice i opiekunowie muszą pamiętać, że nie wszystkie książki są dostosowane do odbiorców w każdym wieku. Wybierając konkretne utwory literackie dla najmłodszych, warto zachować szczególną ostrożność. Jakich książek należy unikać oraz na co trzeba zwracać szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania w znacznym stopniu pomogą uchronić dziecko przed czyhającymi niebezpieczeństwami.

Artykuł sponsorowany
Uważaj, co czytasz dzieckuŹródło: Pexels
d4m459f
d4m459f

Książka książce nierówna

Pomimo że większa część literatury dziecięcej przekazuje cenne wartości, to niestety zdarzają się również książki, których dzieciom nie powinno się czytać. Takie utwory często umacniają krzywdzące stereotypy, niemające oczywiście żadnego związku z rzeczywistością. Zdarza się także, że autorzy poruszają tematykę związaną z szeroko pojętym złem, które nie zostaje pokonane, przezwyciężone bądź ukarane przez bohaterów. Lektura takich książek buduje w maluchu poczucie zagrożenia i powoduje niechęć do wspólnego czytania.

Strach wśród najmłodszych dzieci mogą wywoływać również książki, w których pojawia się przemoc fizyczna bądź traumatyczne doświadczenia (np. rozstanie rodziców, choroba i śmierć bliskiej osoby). Nie chodzi tu oczywiście o popadanie ze skrajności w skrajność i sztuczne upiększanie świata, ale należy pamiętać, że takie zagadnienia mogą odciskać bardzo niekorzystne piętno na psychice malucha. Jeśli chcemy porozmawiać z dzieckiem na trudne tematy, korzystajmy ze specjalnych książek biblioterapeutycznych, które są przygotowane przez ekspertów i pozwalają w przyjazny dla dziecka sposób przepracować pewne kwestie.

Powinno się też unikać książek napisanych niechlujnym i niepoprawnym językiem. Już od najmłodszych lat należy wypowiadać się przy dziecku, stosując w poprawną polszczyznę. Szczególnie uważajmy także na książki, które powstają na podstawie filmów animowanych. Niestety, znaczna część tego typu tytułów nie posiada autora i jest raczej produktem stricte marketingowym, niż wartościową lekturą.

d4m459f

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze książek?

Młody wiek wiąże się z charakterystycznymi potrzebami i możliwościami poznawczymi, dlatego przy wyborze książki warto zwracać uwagę na obecność atrakcyjnych ilustracji. Jednak nie zawsze jest tak, że im więcej elementów graficznych, tym lepiej, dlatego – jeśli nie jesteśmy pewni, co do jakości ilustracji – wybierajmy te autorstwa uznanych i nagradzanych twórców. Oczywiście nie można również zapominać o dopasowaniu książki do wieku dziecka. Obecnie większość wydawnictw oznacza książki dla dzieci zakresem wiekowym, któremu dedykowana jest dana lektura. Pamiętajmy, że język utworu powinien być tak dobrany, aby dziecko mogło zrozumieć choć pojedyncze słowa.

 Pexels
Źródło: Pexels

Wyprawki Czytelnicze składają się ze sprawdzonych i bezpiecznych książek

Wybór książek dla dzieci, które spełniają wszystkie wymienione wyżej wymogi, nie zawsze jest prosty. Dlatego też od 2017 roku Instytut Książki przychodzi z pomocą dorosłym podejmującym się misji wprowadzenia najmłodszych w fascynujący świat literatury poprzez ogólnopolską kampanię pod hasłem "Mała książka – wielki człowiek". Instytut Książki w ramach projektu podarował już ponad trzy miliony Wyprawek Czytelniczych – dla niemowląt, przedszkolaków i pierwszoklasistów. W projekt zaangażowanych jest ponad 350 szpitali i oddziałów położniczych, 6 700 bibliotek publicznych oraz przeszło 13 tysięcy szkół podstawowych w całej Polsce. Tym samym kampania mająca na celu wspieranie czytelnictwa stała się jednym z największych tego typu programów w Europie i na świecie.

d4m459f

Aby zaszczepić w najmłodszych pasję do czytania Instytut Książki wydał trzy, dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku, książki: "Mama, tata i ja. Hop-la-la!", "Pierwsze abecadło" oraz "Pierwsze czytanki". Każda z tych pozycji to wybór atrakcyjnych tekstów z kanonu polskiej literatury dziecięcej ilustrowany przez czołowych artystów-grafików. Uzupełnieniem każdej książki jest adresowana do opiekunów dziecka broszura informacyjna, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiada, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Działania bookstartowe uzupełnia promocja kampania w mediach tradycyjnych i Internecie, dzięki której Instytut Książki corocznie dociera do kilku milionów Polaków z przesłaniem, że warto czytać dzieciom już od kołyski.

Kampania została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Artykuł sponsorowany
d4m459f
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj