Trwa ładowanie...
d3sw9xw

Utracone dzieciństwo

książka
Oceń jako pierwszy:
d3sw9xw
Utracone dzieciństwo
Tytuł oryginalny

The Lost Childhood

Autorzy
Inne
Źródło: Inne

W roku 1986, na pewnym towarzyskim przyjęciu w stanie Connecticut, Yehuda Nir wdał się w rozmowę z jednym z zaproszonych gości. Po kilku minutach zaszokowani rozmówcy rozpoznali się jako dwaj szkolni koledzy ze Lwowa. Okazało się, że są jedynymi spośród sześciuset uczniów tej szkoły, którzy przeżyli Zagładę. Pod wpływem tego spotkania, odpowiadając na wewnętrzny imperatyw, Yehuda Nir zaczął pisać swój niezwykły pamiętnik.

Te wspomnienia żydowskiego dziecka z lat wojennych, to ważna lektura dla Polaków. Spisane po latach, budzą zaufanie, choćby dlatego, że Yehuda Nir nie upiększa siebie. Wojna w tej książce jest straszna, los Żydów – wstrząsający, hitlerowcy – podli. Ale i on sam, narrator, Juliusz Grünfeld alias Julian Heybowicz, chłopak dojrzewający w sytuacji śmiertelnego zagrożenia, walki o przeżycie własne i najbliższych, sympatyczny nie jest. Mistrzowski jest ten autoportret z utraconego dzieciństwa, bez retuszu.

Jednak książka Yehudy Nira jest nie tylko dokumentem czasów pogardy. Pokazuje ona, jak obok siebie istniały dwa światy: polski i żydowski. Towarzysząc Autorowi oglądamy nasz (polski) świat i okupację jego oczami. To nie jest książka o Żydach, Polakach, Ukraińcach, Niemcach, ale o świecie bez iluzji, oglądanym z perspektywy śmiertelnego, trwającego pięć lat zagrożenia.

Utracone dzieciństwo
Numer ISBN

83-7386-165-3

Wymiary

145x205

Gatunek

Biografie i autobiografie,Biografie i autobiografie

Oprawa

1

Liczba stron

230

Inne wydania

Warszawa - 2011-03-31

d3sw9xw

Podziel się opinią

Share
d3sw9xw
d3sw9xw
d3sw9xw
d3sw9xw