Trwa ładowanie...
d995e61

Urszula Ledóchowska

Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Urszula Ledóchowska jest świętą Kościoła Katolickiego, siostrą Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Urszula Ledóchowska – biografia

Urszula Ledóchowska urodziła się pod pełnym imieniem Julia Maria Halka-Ledóchowska 17 kwietnia 1865 roku w Loosdorfie w Austrii. Pochodziła ze szlacheckiej rodziny herbu Szaława. Była jednym z dziewięciorga rodzeństwa, z którego życie zakonne wybrały także dwie siostry i brat. Wujkiem Urszuli Ledóchowskiej był kardynał i prymas Polski Mieczysław Halka-Ledóchowski. W rodzinie panowały także tradycje wojskowe. Oficerami byli ojciec, dziadek i brat Urszuli.

W wieku 9 lat Urszula Ledóchowska przeniosła się wraz z rodziną do Sankt Pölten, gdzie uczęszczała do Szkoły Pań Angielskich. Dziewięć lat później nastąpiła kolejna przeprowadzka, tym razem na ziemie polskie do Lipnicy Dolnej. Mając 21 lat, Urszula Ledóchowska wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie. To tam właściwie przyjęła imię Urszula.

Powołanie zakonne Urszuli Ledóchowskiej opierało się nie tylko na modlitwie, ale również pracy pedagogicznej. W 1907 roku wyjechała za błogosławieństwem papieża Piusa X do Petersburga, gdzie miała kierować internatem w polskim gimnazjum żeńskim. Wraz z wybuchem I wojny światowej siostrę wydalono z Rosji, przez co udała się najpierw do Szwecji, a później do Danii. W Skandynawii założyła szkołę żeńską, a także sierociniec dla osamotnionych dzieci polskich emigrantów. Urszula Ledóchowska była także aktywną działaczką w Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powróciła do ojczyzny, a dzięki ofiarności znajomego konsula norweskiego nabyła posiadłość w Pniewach, gdzie powstał dom macierzysty urszulanek szarych. Wkrótce wspólnota zakonna Urszuli Ledóchowskiej decyzją Stolicy Apostolskiej stała się Zgromadzeniem Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które rozpoczęło działalność również we Włoszech i we Francji. Urszula Ledóchowska zmarła podczas wizyty w Rzymie 29 maja 1939 roku.

Urszula Ledóchowska – cuda i kult

Urszula Ledóchowska została beatyfikowana w 1983 roku i kanonizowana w 2003 roku przez papieża Jana Pawła II. W 1989 roku jej ciało zostało przeniesione z grobu w Rzymie do kaplicy w Pniewach. To tam również znajduje się miejsce kultu świętej. Jej wpomnienie w Kościele Katolickim przypada na 29 maja.

Głównym dowodem w procesie kanonizacyjnym Urszuli Ledóchowskiej stało się wydarzenie z 1996 roku, podczas którego 14-letni Daniel Gajewski został porażony prądem podczas koszenia trawy wokół domu zakonnego w Pniewach. Według jego zeznań miał zostać uratowany przez postać w habicie, która wybiegła z budynku. Z racji tego, że żadna z sióstr nie wiedziała o wypadku, uznano, że postacią była Urszula Ledóchowska, a całe wydarzenie było cudem świadczącym o jej świętości.

Urszula Ledóchowska – książki

Urszula Ledóchowska jest autorką licznych medytacji na temat wiary i modlitwy. Jedną z jej książek jest swoisty duchowy podręcznik „Medytacje biblijne”. Skonstruowany jest na wzór kolejnych tajemnic różańca, obrazuje życie Jezusa, ale też zawiera komentarze i medytacje odnoszące się do życia zwykłego człowieka.

Jako pedagog Urszula Ledóchowska wydała także kilka książek dla dzieci. Spośród tytułów warto wyróżnić „Z urwisa – bohater” czy „Wspomnienia Dzikusa”.

Urszula Ledóchowska
Miejsce urodzenia

Loosdorf

Data śmierci

29.05.1939

Miejsce śmierci

Rzym

Bibliografia
d995e61

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d995e61
d995e61
d995e61
d995e61

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj