Trwa ładowanie...
05-11-2010 15:00

Uroczystości pogrzebowe Ludwika Jerzego Kerna

Uroczystości pogrzebowe Ludwika Jerzego KernaŹródło: PAP/Przemek Wierzchowski
d3vcgow
d3vcgow

Odznaczał się dobrocią, pokorą i życzliwością, traktował czytelników z miłością i powagą - powiedział o zmarłym Ludwiku Jerzym Kernie ks. infułat Jerzy Bryła podczas mszy żałobnej, odprawionej w piątek w kościele ss. norbertanek na krakowskim Salwatorze.

Ludwik Jerzy Kern - pisarz, dziennikarz, poeta, satyryk i tłumacz, od 1948 do 2002 r. związany z krakowskim „Przekrojem”, zmarł 29 października w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 90 lat.

- Nasz poeta nie śmiał się z nikogo, ale raczej do każdego się uśmiechał w swojej poezji, w
dowcipnych, pełnych inteligencji, a może i serdecznej uszczypliwości, tekstach - powiedział ks.Bryła.

- Przyszliśmy tu chcąc wyrazić swoje przywiązanie, przyjaźń i wdzięczność za jego pracę, umiłowanie czytelników i traktowanie ich poważnie i z miłością, odpowiedzialnością; i za to, że przybliżył dzieciom świat kultury, prawdy i dobra - dodał duchowny.

d3vcgow

Po południu urna z prochami zmarłego zostanie złożona w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

* Ludwik Jerzy Kern urodził się 29 grudnia 1920 r. w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej.* Maturę zdał w Liceum Humanistycznym im. A. Zimowskiego w Łodzi. Debiutował w 1938 r. jako poeta w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” wierszem Szukanie chwili. Po wybuchu II wojny światowej został przydzielony do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Studiował w PWST w Łodzi. Chciał być reżyserem, ale silniejsze okazało się dziennikarstwo. Całe swoje życie zawodowe - od roku 1948 do 2002 r. - związał z tygodnikiem „Przekrój”, do którego wprowadził go Konstanty Ildefons Gałczyński .

Po opuszczeniu redakcji „Przekroju” przez Gałczyńskiego, Ludwik Jerzy Kern zaczął redagować ostatnią stronę tygodnika, na której też publikowane były jego wiersze. Robił to niemal do końca swej obecności w „Przekroju”.

Jako pisarz debiutował w 1953 r. tomem Tu są bajki Ludwik Jerzy Kern był mistrzem krótkich form literackich - autorem niezliczonych wierszy, fraszek, skeczy, anegdot, powiedzonek, książek dla dzieci, tekstów kabaretowych, tekstów piosenek, w tym wielu przebojów: „W kalendarzu jest taki dzień”, „Nie bądź taki szybki Bill”, „Cicha woda”, „Lato, lato”.

d3vcgow

Był także tłumaczem, przekładał m.in. Isaaca Bashevisa Singera . Jest autorem kilkudziesięciu poetyckich książek dla dzieci w tym jego najsławniejszej i tłumaczonej na wiele języków książki Ferdynand Wspaniały - opowieści o psie, któremu śni się, że jest człowiekiem.

Stworzył niezapomniane postacie literackie - obok psa Ferdynanda Wspaniałego - także Słonia Dominika i kapitana Ali. Był stałym i lubianym przez młodych czytelników współpracownikiem „Płomyka” i „Płomyczka”.

* Ludwik Jerzy Kern był wicekanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.*

d3vcgow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vcgow