Trwa ładowanie...
d3rqw0g

Umowa z Bogiem

książka
d3rqw0g
Oceń jako pierwszy:
Umowa z Bogiem
Tytuł oryginalny

Contact with God

Rok wydania
Autorzy
_31607_F.jpg
Inne

Oszałamiająca, fikcyjna kronika amerykańskich doświadczeń, a zarazem najbardziej znaczące i ponadczasowe dzieło Willa Eisnera, kultowej postaci komiksu amerykańskiego, którego imieniem została nazwana najważniejsza międzynarodowa nagroda branży komiksowej. Komiks był wydany w roku 1978 i odniósł ogromny sukces, przynosząc nie tylko satysfakcję Willowi Eisnerowi, ale także inspirując całe pokolenie rysowników komiksowych. Akcja komiksu została osadzona przy Dropsie Avenue w Nowym Jorku, legendarnej ulicy z lat młodości Eisnera.

W "Umowie z Bogiem", pierwszej księdze trylogii, właśnie przy Dropsie Avenue 55 pobożny Żyd Frimme Hersh traci ukochaną córkę, po czym łamie umowę ze Stwórcą i zostaje kamienicznikiem. Właśnie przy Dropsie Avenue uliczny śpiewak, zauważony przez podstarzałą diwę operową, okazuje się tak przywiązany do flaszki, że nie umie wykorzystać swojej szansy.

W księdze drugiej, pod tytułem "Siła życiowa", którą Robert Crumb nazwał „arcydziełem”, Eisner przedstawia samego siebie w postaci Jacoba Shtarkaha. Egzystencjalne poszukiwania bohatera odzwierciedlają zmagania autora, ciągnące się za nim przez całe życie. Eisner ukazuje nie tylko Wielki Krach roku 1929 i Wielki Kryzys, ale także narodziny hitleryzmu i rosnącą popularność poglądów lewicowych. Łączy przy tym wrażliwość Henry’ego Rotha z tematyką społeczną, jaką podejmowali wielcy pisarze lat trzydziestych, na przykład Dos Passos i Steinbeck. W końcu, w księdze trzeciej "Dropsie Avenue", Eisner wykreśla społeczną trajektorię tej legendarnej alei na przestrzeni wieków, tworząc panoramę miasta i kolejnych fal jego mieszkańców: Holendrów, Anglików, Irlandczyków, Żydów, Afroamerykanów i Portorykańczyków. Ich twarze się zmieniały, ale ich życie zawsze pozostawało niekończącą się „historią życia, śmierci i zmartwychwstania”.

d3rqw0g
Umowa z Bogiem
Numer ISBN

978-83-237-2858-0

Wymiary

150x225

Gatunek

Komiks,Komiks

Oprawa

6

Liczba stron

512

Inne wydania

Warszawa - 2014-10-11

Podziel się opinią

Share
d3rqw0g
d3rqw0g
d3rqw0g
d3rqw0g