Trwa ładowanie...
d4a8crg
01-10-2011 00:00

Ultimatum Polskie do Litwy 17 marca 1938

książka
Oceń jako pierwszy:
d4a8crg
Ultimatum Polskie do Litwy 17 marca 1938
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Jednym z głównych zadań historyka jest rzetelne opisywanie wydarzeń dotyczących nieznanych opinii publicznej bądź też celowo pomijanych ze względów politycznych czy kulturowych. Profesor Piotr Łossowski wywiązał się z tej roli wzorcowo. Jego praca o polskim ultimatum do Litwy z marca 1938 roku rzuca nowe i ciekawe światło na dzieje Drugiej Rzeczpospolitej. Przedstawia burzliwe chwile z historii państwa, którego władze wykazały się w krytycznym momencie determinacją, odwagą i skutecznością, co skutkowało odnowieniem dobrosąsiedzkich kontaktów Polski z Litwą.
Autor potraktował tematykę kompleksowo. Oprócz dokładnego opisu wydarzeń prowadzących bezpośrednio do wręczenia noty ultymatywnej, w której żądano od władz litewskich nawiązania normalnych relacji międzypaństwowych, które zostały zachwiane po odzyskaniu niepodległości przez oba państwa po zakończeniu pierwszej wojny światowej, przedstawił także relacje ówczesnych gazet z tych kluczowych momentów czy nastawienie głównych sił politycznych obu krajów. Dowiadujemy się również o nastrojach społecznych, które były bardzo istotne z punktu widzenia prowadzenia polityki międzynarodowej. Bardzo ważny element narracji stanowi charakterystyka działań państw europejskich, żywo zainteresowanych rozwiązaniem problemu bądź też jego zaognieniem.

Ultimatum Polskie do Litwy 17 marca 1938
Numer ISBN

978-83-7436-236-8

Wymiary

150x210

Gatunek

Historia Polski,Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

172

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a8crg
d4a8crg
d4a8crg
d4a8crg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj