Trwa ładowanie...
autobiografia
23-04-2010 13:52

Ukaże się Autobiografia Jacka Kuronia

Ukaże się Autobiografia Jacka KuroniaŹródło: Inne
d90rd72
d90rd72

Autobiografia Jacka Kuronia to tom, w którym zebrano cztery najważniejsze teksty legendarnego opozycjonisty o samym sobie. Książka właśnie trafia do księgarń. W środę przypadła piąta rocznica śmierci Jacka Kuronia .

Krytyczne wydanie tekstów Kuronia rozpoczyna Wiara i wina - opowieść o pierwszych 40 latach życia autora, osobisty wykład dziejów PRL-u. Kuroń zaczyna od przypomnienia historii polskiego socjalizmu przed wojną, pisze o pierwszych latach nowego porządku, entuzjazmie, a potem rozczarowaniu komunizmem, nadziejach polskiego października'56, wreszcie o poszukiwaniu przestrzeni wolności w PRL-u i ukształtowaniu się opozycji.

W Gwiezdnym czasie * Kuroń deklaruje się jako człowiek lewicy i tłumaczy, jak mógł pozostać przy swoich poglądach będąc jednocześnie opozycjonistą wobec PRL-u.* Demokratyczną opozycję ukazuje jako odpowiedź społeczeństwa na patologie systemu.

d90rd72

Pozostałe części Autobiografii - Spoko! Czyli kwadratura koła i Moja zupa - to relacja z okresu schyłku PRL-u i początków III RP. Jacek Kuroń pisze o wewnętrznym kryzysie podziemnej Solidarności, dylematach więźniów politycznych, sporach o strategię działania wobec systemu. Pokazuje pierwsze chwile byłych dysydentów u władzy i ludzi lewicy jako kreatorów polskiego kapitalizmu.

Autobiografię Kuronia opublikowało Wydawnictwo Krytyki Politycznej przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

d90rd72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d90rd72