Ukazała się książka "Nauka - po prostu"- zbiór wywiadów z uczonymi
Jak wyglądał świat tuż po Wielkim Wybuchu, czy zawsze da się określić płeć człowieka, czy sterowanie pogodą zawsze będzie niemożliwe - odpowiedzi na te i inne pytania znajdą czytelnicy książki "Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi".
Jak wyglądał świat tuż po Wielkim Wybuchu, czy zawsze da się określić płeć człowieka, czy sterowanie pogodą zawsze będzie niemożliwe - odpowiedzi na te i inne pytania znajdą czytelnicy książki Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi.
Książka autorstwa dr. Tomasza Rożka to zbiór wywiadów z polskimi naukowcami - autorytetami w dziedzinie nanotechnologii, cybernetyki i robotyki, fizyki cząstek, badań mózgu, internetu, klimatu i modyfikacji pogody oraz genetyki człowieka. Są nimi profesorowie: Ewa Bartnik, Grzegorz Wrochna, Rafał Ohme, Ryszard Tadeusiewicz, Andrzej Huczko, Tadeusz Niedźwiedź oraz dr Lech Górniak.
Autor postawił sobie za cel ukazanie współczesnych wyników badań, przyszłości dyscyplin i ich związków z życiem i świadomością człowieka, a także wyjaśnienie trudnych tematów na przykładzie codziennych sytuacji, za pomocą przystępnego języka. Książka zawiera też zdjęcia oraz infografikę wyjaśniające omawiane w wywiadach mechanizmy i procesy.
Jak podkreślał podczas piątkowego wieczoru autorskiego prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, popularyzowanie nauki to trudna dziedzina ze względu na hermetyczność jej języka oraz fakt, że obiektywnie współczesna nauka jest trudna.
- To, że coś jest trudne, to nie powód, by się tym nie zajmować - odpowiedział Rożek. Jak mówił, książka jest częściowo pokłosiem spotkań w Śląskiej Kawiarni Naukowej, wywiady nie były jednak nigdzie wcześniej publikowane. Podkreśla, że to książka dla tych, którzy mają wiele pytań.
- Szkoda, że nie można sklonować dr. Rożka, lub chociaż tylko jego umysłu dla dobra nauki" - żartował prof. Tadeusiewicz. - Mam nadzieję, że czytając tę książkę dostrzegą państwo ten element oczarowania, fascynacji nauką, jako przygodą - dodał.
Tomasz Rożek to doktor fizyki od lat zajmujący się dziennikarstwem i komunikacją naukową. Kieruje działem Nauka i Gospodarka w tygodniku Gość Niedzielny, współpracuje też z innymi mediami. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, które od 3,5 roku zajmuje się popularyzacją nauki podczas otwartych spotkań z naukowcami. W 2008 r. uznany przez PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszego popularyzatora nauki wśród polskich dziennikarzy.