Trwa ładowanie...
d4kq5gg
śląsk
15-06-2010 17:59

Ukazała się „Antologia. Najpiękniejsze śląskie słowa”

d4kq5gg
d4kq5gg

‘Rzić’, ‘żymła’, ‘karminadel’ - to tylko niektóre wyrażenia ze śląskiej gwary, które znalazły się w Antologii. Najpiękniejsze śląskie słowa. Książka ukazała się właśnie nakładem Muzeum Śląskiego w Katowicach i „Gazety Wyborczej”.

Publikacja to efekt konkursu, jaki muzeum i gazeta prowadziły latem i jesienią zeszłego roku. Czytelnicy nadesłali ok. 200 najpiękniejszych - ich zdaniem - śląskich słów. Była wśród nich ‘rzić’ - ‘dupa’, ‘żymła’ - ‘bułka’, ‘karminadel’ - ‘kotlet mielony’ czy ‘szmaterlok’ - motyl. Zwyciężyło słowo ‘przoć’, czyli kochać.

Wszystkim typom towarzyszyły zabawne i sentymentalne uzasadnienia.
- Kryje się w nich ogromny ładunek emocji, troszkę śląskich tradycji, historii. Układają się w cudowną, nostalgiczną opowieść o Śląsku - powiedział podczas wtorkowej promocji w Katowicach redaktor naczelny katowickiej „Gazety Wyborczej” Dariusz Kortko.

- Mieliśmy sygnały od czytelników, że to ich ulubiona rubryka, że od niej zaczynają lekturę gazety - dodał.

d4kq5gg

- Książka służy budowaniu świadomości regionalnej, pokazuje, że tożsamość jest bardzo ważnym dziedzictwem niematerialnym. Pozwala to bogactwo zaprezentować również poza Śląskiem - podkreślił pomysłodawca konkursu, dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński.

Publikacja zawiera słowa w oryginalnej pisowni autorów. W niektórych przypadkach podano dwie jego wersje, ponieważ gwara śląska nie została skodyfikowana i istnieją rozbieżności co do zapisu niektórych słów. Przy części haseł zamieszczono komentarze informujące o pochodzeniu danego słowa, czasem prostujące istotne błędy. Ich autorem jest znany śląski publicysta Michał Smolorz, który podjął się też opracowania redakcyjnego antologii.

d4kq5gg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kq5gg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj