Trwa ładowanie...
20-04-2015 11:08

Ukażą się opowiadania Beksińskiego

Do tej pory tylko wtajemniczeni wiedzieli, że Zdzisław Beksiński – znany malarz i fotograf – zajmował się też literaturą. W dziesięć lat po śmierci artysty ukaże się zbiór tekstów odnalezionych w jego archiwach zatytułowany "Opowiadania".

Share
Ukażą się opowiadania BeksińskiegoŹródło: PAP
dvb5qa0

Do tej pory tylko wtajemniczeni wiedzieli, że <a href="http://ksiazki.wp.pl/aid,6098,nazwisko,Zdzislaw-Beksinski,autor.html">Zdzisław Beksiński</a> – znany malarz i fotograf – zajmował się też literaturą. W dziesięć lat <a href="https://film.wp.pl/pola-smierci-6030524316918401c">po śmierci</a> artysty ukaże się zbiór tekstów odnalezionych w jego archiwach zatytułowany <a href="http://ksiazki.wp.pl/bid,80620,tytul,Zdzislaw-Beksinski-Opowiadania,ksiazka.html">"Opowiadania"</a> .

Zdzisław Beksiński działał na niemal każdym polu artystycznym: malarskim, graficznym, fotograficznym, rzeźbiarskim, wzorniczym, dźwiękowym. Dzięki niezwykle sugestywnym obrazom zyskał światową sławę. Stronił od mediów, co w połączeniu z pełną niepokoju i grozy tematyką jego dzieł sprawiło, że jeszcze za życia zyskał miano artysty tajemniczego. Mroczną sławę dopełniła jego tragiczna śmierć: twórca został zamordowany we własnym domu w 2005 roku.

""Opowiadania" odsłaniają skomplikowaną naturę artysty. Twórca obnaża w nich swoje lęki i obsesje. Bywa brutalny. Wciąga czytelnika w niezwykłą, niekiedy mroczną rzeczywistość, do tej pory znaną z jego obrazów. Literacki świat Beksińskiego jest dziwacznym mechanizmem, pełnym spisków, niejasnych intencji i sennych pejzaży. Na kartach "Opowiadań" ludzie męczą się w nieudanych utopiach, światem rządzą bezlitośni władcy, a narrator cierpi na urojenia prześladowcze. Nieodłącznie towarzyszy mu poczucie zagrożenia. Proza słynącego z bogactwa wyobraźni artysty jest efektem pracy ścisłego umysłu – teksty, niczym jego obrazy, skonstruowane są z dbałością o najmniejszy detal" - zapowiada wydawca.

"Opowiadania" Beksińskiego ukażą się 6 maja nakładem wydawnictwa Bosz.

dvb5qa0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvb5qa0
dvb5qa0