Trwa ładowanie...
dm230m2
28-04-2010 14:57

Ukazał się kolejny tom encyklopedii Powstania Warszawskiego

dm230m2
dm230m2

Prezentacją kolejnego tomu Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego uczciło Muzeum Niepodległości w poniedziałek 57. rocznicę wybuchu Powstania.
Ukazała się właśnie druga część tomu trzeciego, będącego kroniką walk powstańczych. Pierwsza część - wydana w grudniu 2000 r. - obejmuje okres od wybuchu Powstania - 1 sierpnia 1944 r. do 2 września. Teraz wydano dalszy ciąg kroniki - od 2 września do upadku Powstania. Ta część encyklopedii zawiera też informacje o losach żołnierzy powstania od jego kapitulacji do końca wojny. Tom trzeci encyklopedii - "Kronika" - zawiera chronologiczny, dzień po dniu, opis wydarzeń i jest próbą oddania atmosfery walczącego miasta. Podstawę zebranego materiału stanowi ówczesna dokumentacja: świadectwa uczestników, rozkazy dowódców powstańczych, informacje prasowe i radiowe pochodzące z rozmaitych źródeł. Jest też prasa powstańcza i informacje z prasy państw alianckich, prasy sowieckiej i niemieckiej.
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego to pierwsze tak obszerne i bogato udokumentowane źródłowo opracowanie, poświęcone powstaniu w 1944 r. Jest to wspólne przedsięwzięcie edytorskie Fundacji "Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945" i Domu Wydawniczego Bellona .
(pap)

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj