Trwa ładowanie...
d3bj507
17 kwietnia 2013, 00:00

Twoja śmierć. Początki dziennika intymnego w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku

książka
Oceń jako pierwszy:
d3bj507
Twoja śmierć. Początki dziennika intymnego w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku
Autorzy
Wydawnictwo
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Kiedy pojawia się dziennik intymny w polskiej kulturze literackiej? To pytanie, na które odpowiadają odnalezione i opracowane przez Elżbietę Z. Wichrowską teksty Antoniego Ostrowskiego: "Życie najlepszej żony opisane przez czułego jej małżonka dla kochanych dzieci oraz Dziennik moich uczuciów, czyli elegia serca", pisane w szczególnych okolicznościach osobistego dramatu, śmierci ukochanej żony w samym środku wojennej zawieruchy, agonii pod Lipskiem napoleońskiej Europy. Autorka stawia zasadnicze pytania dotyczące ewolucji polskiego piśmiennictwa użytecznego (dzienników, korespondencji, marginalnych zapisków osobistych) przełomu XVIII i XIX wieku. Przywołany tu obszerny materiał źródłowy, najczęściej dotąd nieznany, łączy wartość dokumentu historycznego od czasów Sejmu Wielkiego po schyłek Księstwa Warszawskiego z cennym materiałem biograficznym, pozwalającym przyjrzeć się istotnym procesom, którym ulegało ówczesne piśmiennictwo. Można powiedzieć, że bohaterem książki Elżbiety Z. Wichrowskiej jest język:
język uczuć, język intymnego dialogu z Bogiem, ojczyzną, żoną, dziećmi, a przede wszystkim dialogu z sobą, język mówienia „o sobie”.

Twoja śmierć. Początki dziennika intymnego w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku
Numer ISBN

978-83-61846-18-5

Wymiary

165x235

Gatunek

Pamiętniki, dzienniki, wspomnienia

Oprawa

1

Liczba stron

430

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507
d3bj507
d3bj507
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj