Trwa ładowanie...
d1npwlz

Trudi Canavan

Trudi Canavan australijska pisarka, autorka bestselleru "Trylogia Czarnego Maga" Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Trudi Canavan to pisarka i publicystka, pochodząca z Australii. Canavan znana jest na całym świecie dzięki swoim powieściom fantasy, wśród których najbardziej poczytne są serie: "Trylogia Czarnego Maga" i "Trylogia Zdrajcy" (sequel do "Trylogii Czarnego Maga").

Trudi Canavan – biografia

Debiut pisarski Canavan Trudi miał miejsce w 1999 roku (w wieku 30 lat) - były to "Szepty dzieci mgły". Debiutanckie opowiadanie Canavan otrzymało nagrodę Aurealis (jest to australijska nagroda literacka, przyznawana dla najlepszego opowiadania fantasy). Po tym wydarzeniu, Trudi całkowicie poświęciła się pisarstwu. Obecnie, australijska pisarka pracuje w magazynie "Aurealis" (magazyn poświęcony tematyce fantasy i science fiction). W czasopiśmie tym zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem, a także jest szefową działu graficznego magazynu "Aurealis".

Bestseller Trudi Canavan, którym jest "Trylogia Czarnego Maga", sprawił, że australijska pisarka jest jednym z najbardziej poczytnych autorów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.

Trudi Canavan – książki

Trudi Canavan to utalentowana pisarka, dzięki której, rynek wydawniczy wzbogacił się o nową autorkę książek fantasy. Pierwsza powieść Canavan, pod tytułem "Gildia Magów" (I tom trylogii "Czarnego Maga"), została wydana w 2001 roku. Książka została przyjęta przez czytelników z gorącą aprobatą. Drugi tom "Czarnego Maga", pod tytułem "Nowicjuszka", dostał nominację do nagrody Aurealis (kategoria: najlepsza powieść fantasy). Ostatni tom "Czarnego Maga", pod tytułem "Wielki Mistrz", został nominowany do najważniejszej nagrody – Ditmar (kategoria Najlepsza Powieść) – przyznawanej w Australii.

Swego czasu, wszystkie trzy tomy serii "Czarny Mag" Trudi Canavan, długo utrzymywały się na topie listy bestsellerów fantasy. Co więcej, firma Nielsen BookScan uznała, iż "Trylogia Czarnego Maga" to najlepszy debiut serii fantasy ostatniej dekady.

Sławna trylogia Trudi Canavan cieszy się uznaniem i wciąż dużym zainteresowaniem na całym świecie. Dotychczas czternaście krajów wykupiło prawa do tłumaczenia "Czarnego Maga". Warto zauważyć, że tylko w Wielkiej Brytanii pierwszy tom trylogii pt. "Gildia Magów", sprzedał się w ponad 600 000 egzemplarzy.

Ku wielkiej radości miłośników fantasy i twórczości australijskiej pisarki, w 2006 roku Trudi Canavan podpisała kontrakt (opiewający na milion dolarów) z oficyną wydawniczą Orbit. Owocem współpracy pisarki i wydawnictwa jest prequel oraz sequel do historii znanej z "Trylogii Czarnego Maga".

Kolejną, całkiem nową trylogią pióra Trudi Canavan, była seria zatytułowana "Era Pięciorga", która również została ciepło przyjęta przez szeroką opinię. Pierwsza część trylogii, pod tytułem "Kapłanka w bieli", zajęła III miejsce na liście bestsellerów, stworzonej przez czasopismo Sunday Times (tytuł znajdował się w top 10 przez następny sześć tygodni).

Spod pióra Trudi Canavan, wyszła również seria "Prawo Millennium" (seria składa się z czterech tomów), a także kilka opowiadań.

W 2003 roku, telewizja BBC poprosiła Trudi, o napisanie ebooka pod tytułem "Doctor Who: Salt of the Earth (Time Trips)". Przedsięwzięcie podjęto z okazji 50. rocznicy emisji serialu "Doktor Who".

W 2010 roku światło dziennie ujrzał zbiór opowiadań Trudi Canavan, pod tytułem "Szepty dzieci mgły i inne opowiadania" (do tej pory opowiadania pisarki wydawane były pojedynczo). W książce tej, oprócz publikowanych już opowiadań, znajdziemy niepublikowaną nigdzie wcześniej "Markietankę".

d1npwlz

Podziel się opinią

3
Share
d1npwlz
d1npwlz
d1npwlz
d1npwlz