Trwa ładowanie...
d16ydau
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
myśliwski

Traktat o łuskaniu fasoli - nowa powieść Wiesława Myśliwskiego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Traktat o łuskaniu fasoli - nowa powieść Wiesława Myśliwskiego
(Inne)
d16ydau

*Stawianie pytań dla człowieka najważniejszych, w tym o sens istnienia; próba wyrażenia całości doświadczenia ludzkiego poprzez "wypowiedzenie samego siebie" - tak krytyk literacki prof. Przemysław Czapliński scharakteryzował we wtorek najnowszą powieść Wiesława Myśliwskiego Traktat o łuskaniu fasoli , która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. W Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie odbył się wieczór autorski Myśliwskiego . Fragmenty powieści czytał aktor Zbigniew Zapasiewicz. * Do napisania Traktatu o łuskaniu fasoli pisarz wybrał formę monologu. Bohaterem książki, któremu autor nie nadał imienia, jest dozorca i majster. Pewnego dnia odwiedza go tajemniczy nieznajomy, który chce kupić fasolę. Bohater, podczas łuskania fasoli, relacjonuje mu w monologu całe swoje życie. Wspomina przypadające na czas wojny dzieciństwo, kiedy
stracił całą rodzinę. Opowiada o młodości - czasie nauki i pracy. O tym, jak - pracując na budowie - grał na saksofonie w zakładowej orkiestrze. Wreszcie mówi o wyjazdach zagranicę w poszukiwaniu zarobku i o powrocie do rodzinnego kraju, w którym zdecydował się pozostać już na zawsze.

"To, co człowiek dziedziczy ze względu na to, z jakiej kultury się wywodzi, oraz to, co z tym dziedzictwem zrobi, stanowi główny wątek przenikający twórczość Myśliwskiego " - powiedział Czapliński , zdaniem którego Traktat ma wymiar filozoficzny. Według autora Traktatu , "jedyną prawdą o człowieku jest to, co on sam o sobie mówi; nawet jeśli kłamie, mistyfikuje, uprawia autokreację". "Przeważnie opowiadamy o sobie. A nawet wyłącznie opowiadamy o sobie. Nawet kiedy mówimy o innych, opowiadamy o sobie" - powiedział Wiesław Myśliwski , zapytany o powód zastosowania monologu w powieści.

Traktat o łuskaniu fasoli to piąta powieść w dorobku 74-letniego Myśliwskiego . Pisarz zadebiutował w 1967 roku powieścią Nagi sad , przepełnionym miłością portretem ojca sporządzanym przez syna. Jego kolejne powieści to Pałac " (1970), Kamień na kamieniu (1984) oraz uhonorowany Nagrodą Literacką Nike Widnokrąg (1996). Myśliwski jest także autorem dramatów "Złodziej" (1973), "Klucznik" (1978) i "Drzewo" (1989).

d16ydau

Podziel się opinią

Share

d16ydau

d16ydau